Czy można założyć gaz w ciężarówce?

Auta zasilane paliwem alternatywnym cechują się w Europie coraz większą popularnością. Wynika to ze względów czysto ekonomicznych, jak i z powiększenia się wiedzy o ochronie środowiska wśród konkretnych właścicieli. Niektórzy komentatorzy mówią o boomie na auta ciężarowe z napędem na gaz.

Niedrogo oraz w poszanowaniu środowiska

Główną cechą pozytywną paliwa alternatywnego są względnie niewielkie koszty ich użytkowania. Prowadzone w ostatnich latach eksperymenty dowodzą, że pojazd ciężarowy zasilany LNG potrafi przejechać identyczną przestrzeń około dwadzieścia procent taniej niż taki sam wóz z silnikiem diesla. W związku z tym, właściciel zmniejsza nakłady na paliwo o 20%.

Warto również podkreślić zalety ciężarówek jeżdżących na gaz w stosunku do ich odpowiedników elektrycznych. Samochody na prąd nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem, ze względu na mniejszy zasięg a także limity akcesoriów: zamontowany tu system baterii waży ok. ośmiu ton. Trzeba brać pod uwagę, iż dopuszczalny limit masy ciężarówki wynosi w granicach czterdziestu ton. Waga baterii w napędzie elektrycznym wymaga od przewoźnika ograniczenie transportowanych towarów. Ten fakt natomiast stawia pod znakiem zapytania sensowność jego firmy.

Ciężarówka na gaz ma również zazwyczaj etykietkę ekologicznej. Spora grupa rządzących nawet dziś w sposób otwarty premiuje właścicieli preferujących paliwo gazowe. Ma to miejsce chociażby u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie samochody ciężarowe napędzane gazem zostaną zwolnione z opłaty drogowej do końca 2023 roku.

Braki zaplecza

Popularność ciężarówek na gaz ograniczają jeszcze bariery z zakresu infrastruktury. Jest to szczególnie widoczne w odniesieniu do paliwa LNG, jakie zdobędziemy w Polsce jedynie w paru miejscach. W Europie liczba stacji posiadających w ofercie LNG nie przekracza trzystu. Wiodący dystrybutorzy gazu zapewniają, że ilość punktów będzie wzrastać z każdym rokiem.

Interesuje Cię ten temat? Zobacz: transport ciężarowy wrocław

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *