Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Architekt wnętrz – co robi i ile kosztuje skorzystanie z jego usług

Ostatnimi czasy zatrudnianie architekta wnętrz staje się coraz częściej spotykane. W konsekwencji tego nasz dom zyska nie tylko nowy wygląd, ale także zmieni się na w większym stopniu ustawne. Cennik takich specjalistów nie jest zawsze taki sam. Jest inny w zależności od miasta albo rodzaju wykonywanej pracy. Co również oddziałuje na finalny koszt tej usługi? Jakiej kwoty należy spodziewać się w Warszawie?

Artrtkuł został napisany z pomocą Michał Strawa – architekt wnętrz z Warszawy.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz pracuje nad projektowaniem i aranżacją mieszkań. W jego pracy nie chodzi tylko o ładne rozmieszczenie umeblowania, ale także sprawienie, że wnętrze będzie praktyczne. Architekci, którzy ukończyli studia posiadają także wiedzę techniczną na temat materiałów wykończeniowych, umieją sporządzać rysunki techniczne, rzuty, projekty 3D lokali. Architekci świetnie potrafią posługiwać się programami graficznymi. Warto nie mieszać architekta wnętrz z projektantem albo dekoratorem. Ten pierwszy posiada wykształcenie kierunkowe i jest inżynierem, aby pracować jako projektant oraz dekorator nie trzeba mieć wykształcenia.

Za co zapłacisz więcej – projekt domu czy mieszkania?

Przede wszystkim duży wpływ ma tutaj wielkość i rodzaj urządzanej przestrzeni. Z pewnością inna cena będzie za kawalerkę, niż za piętrowy domek. W tej sytuacji nie jest to oczywiste, gdyż zazwyczaj architekt weźmie większą kwotę za 1m2 za zaprojektowanie kawalerki niż domu. Najważniejszy powód jest taki, że w domach najczęściej jest dużo miejsca i jest dużo więcej wyboru podczas aranżacji. W mieszkaniu za to liczy się każdy jeden metr i kawałek przestrzeni. Zrobienie praktycznej kawalerki wymaga o wiele więcej roboty.

Nie znaczy to jednak, że plan mieszkania będzie droższy niż dużego domu. Architekci przeważnie wyznaczają cenę za metr a kawalerka jest przecież niewielka w porównaniu do domu jednorodzinnego.

Co jeszcze składa się na cennik architekta wnętrz?

Poza typem i wielkością projektowanego mieszkania istotne są kwalifikacje i doświadczenie architekta. Projektant wnętrz to zawód otwarty, to znaczy, że pomimo istnienia studiów w zakresie architektury wnętrz – nie ma obowiązku kończyć ich, aby zajmować się projektowaniem wnętrz. Na rynku na pewno jest wiele osób, które oferują projektowanie mieszkań a nie mających żadnej wiedzy na ten temat. Należy więc sprawdzić jak długo projektant jest na rynku, czy ma jakiekolwiek opinie za projektowanie wnętrz w Warszawie i czy posiada wykształcenie w tym kierunku.

Jeszcze jedną istotną rzeczą jaka ma wpływ na cenę projektu jest jego zakres. Możesz zakupić u projektanta zrobienie projektu koncepcyjnego lub kompleksowego. Projekt kompleksowy oferuje o wiele więcej niż pierwszy rodzaj projektu, a mimo wszystko zawiera jego części. W ramach tego masz koncepcje układów pomieszczeń, rozmieszczenie mebli, propozycje materiałów wykończeniowych, ale również wizualizację domu oraz pełną dokumentację techniczną.

Related Posts