Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Blacha na rąbek – podstawowe informacje

Każdy kto budował dom, albo miał do czynienia z remontem dachu stanął przed bardzo istotnym pytaniem – czym pokryć dach? Jest ono o tyle istotne, że zadaszenie musi przetrwać wiele lat w odpowiednim stanie. Poza ważną funkcją ochrony budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, niewątpliwie można powiedzieć, że jest to zwieńczenie całej budowli nadające niepowtarzalnego charakteru.

Obecnie producenci prześcigają się w coraz to nowszych ofertach pokryć dachowych, dlatego teraz na rynku wybór jest naprawdę szeroki, również w przypadku kolorów. Oczywiście odpowiedni typ dachu trzeba dopasować do rodzaju zadaszenia, oraz powinien współgrać z całym budynkiem. Nie można także zapominać o odpowiedniej konstrukcji – inna jest potrzebna w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o niezbyt ciężką blachę. Jakie są zalety wybranych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

Czym można przykryć dach?

Asortyment różnego rodzaju pokryć dachowych jest naprawdę duży. Z tego powodu przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z poszczególnymi produktami i ich plusami. Oczywiście, jeśli wcześniej się nie zetknęliśmy z tym tematem, warto skorzystać z rady specjalisty, który doradzi najodpowiedniejsze rozwiązanie. Niewątpliwie musi być to dobrze przemyślana decyzja, ponieważ takie pokrycie dachowe jest inwestycją na lata i nie warto na tym oszczędzać. Najpopularniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka ceramiczna – jest to pokrycie dachowe bardzo dobrze odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest bardzo popularnym produktem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona szczególnie zalecana na dachy ze spadkiem większym niż 15 stopni. Należy wspomnieć, że jej trwałość wynosi około 100 lat. Dachówka ceramiczna jest pokryciem, które odpowiednio tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to przykrycie wyjątkowo chętnie stosowane jeśli chodzi o płaskie dachy. Z pewnością jest to stosunkowo tanie pokrycie, które wbrew powszechnej opinii jest dobrym wyborem. Obecnie wykorzystywane metody produkcji pozwalają na zwiększenie trwałości papy. Mimo wszystko niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na niewielką atrakcyjność takiego pokrycia. Niestety wadą takiego rozwiązania wymagana konserwacja, którą trzeba robić raz na kilka lat;
  • gont bitumiczny – to pokrycie jest stosowane zwłaszcza w przypadku trudnych pokryć dachowych. Nie można zapominać o regularnej impregnacji tego zadaszenia. Warto wspomnieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa wycięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największą zaletą tego typu zadaszenia jest niewątpliwie jego niska cena;
  • strzecha – obecnie jest to bardzo rzadko stosowane przykrycie dachu. Czasami robi się przykrycia ze strzechy, żeby zwiększyć atrakcyjność turystyczną budynku. Wbrew pozorom strzecha jest bardzo trwałym rozwiązaniem, sięgającym niemal 100 lat. Mimo wszystko, niewiele osób się na nie decyduje ze względu na bardzo wysoką cenę pokrycia. Pokrywając dach strzechą nie można zapomnieć o dokładnym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.

Blacha na dach – czy to dobre rozwiązanie?

Przykrycie dachu blachą jest sposobem chętnie stosowanym od wielu lat. Przykrycia blaszane obecnie dostępne na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli inaczej mówiąc dach z blachy na rąbek.

Szukając pokryć blaszanych, a w szczególności dach z blachy na rąbek trzeba zwrócić uwagę z czego wykonana jest blacha. Bez wątpienia najbardziej wytrzymałym rozwiązaniem są materiały cynkowe, aluminium lub miedziane. Najczęściej wybieranym wyrobem blaszanym również pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której największą zaletą jest to, że pod wpływem tlenu i wody tworzy się reakcja chemiczna, podczas której wytwarza się warstwa patyny. 

Zalety dachu z blachy na rąbek

Blacha układana na rąbek jest metodą chętnie stosowaną zarówno w najnowocześniejszym budownictwie, jak i w przypadku zabytków. Bezdyskusyjną korzyścią tego typu dachu jest to, że blacha jest w miarę lekkim surowcem, co pozwala na zastosowanie lekkiej i tańszej konstrukcji dachu. Bardzo ważne jest to, aby panele miały rozstaw łat zalecany przez producenta. Także sama konstrukcja dachu musi być tak przygotowana, żeby drewno było suche i dobrze oheblowane, by zapobiec zniekształceniom. Taki dach z blachy na rąbek wyróżnia się nie tylko nietypowym wyglądem, ale także usztywnia cały dach.

Jest to odpowiednio odporne rozwiązanie, które jednocześnie sprawia, że cały dach wygląda na lekki.  Tego rodzaju pokrycie dachowe wyjątkowo dobrze wygląda z przestronnymi przeszkleniami chętnie wykorzystywanymi we współczesnym budownictwie. Kolejną zaletą przykrywania dachu blachą jest to, że występuje ona prawie w każdym kolorze. W przypadku dachu z blachy na rąbek stojący bezdyskusyjnie najpopularniejszym kolorem jest ciemnoszary pasujący do elementów stosowanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe kładzione w rąbek mogą być stosowane niemal na każdym dachu, co jest bez wątpienia dużą. Jeżeli istnieje potrzeba zamontowania dużych arkuszy blachy, są one robione na specjalne zamówienie. Niewątpliwie najlepiej prezentują się długie panele, które nie są poprzerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których montowanie jest bardzo proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego rodzaju blachach jest formowany w trakcie produkcji. 

Related Posts