Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Co najlepiej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Każdy, kto przynajmniej raz remontował łazienkę musiał wybrać odpowiednie płytki. Nie można zapomnieć, że jest to zakup na lata, z tego powodu musi być dobrze rozważony. Aby takie płytki odpowiednio służyły przez dłuższy czas, muszą być doskonałej jakości. W przypadku łazienki ważne jest, aby kierować się nie tylko wyglądam, ale również właściwymi parametrami, przez wzgląd na wysoką wilgotność. Jak dobrać właściwe płytki do wykończenia łazienki? Czym dokładnie należy się kierować? Co najbardziej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Jak wybrać właściwy gres do łazienki?

Płytki gresowe są zrobione ze szlachetnej kamionki – jest to mieszanina gliny, krzemienia a także innych składników. Remontując łazienkę można sięgnąć po gres szkliwiony, który jest łatwy w utrzymaniu czystości. Należy z kolei unikać gresu polerowanego, który jest materiałem wyjątkowo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zmoczeniu staje się śliski. Płytki gresowe charakteryzują się dużą twardością, oraz tym, że nie przepuszczają wilgoci. Na rynku jest duży wybór płytek gresowych charakteryzujących się różnymi parametrami. Jest to surowiec idealny do wykończenia łazienki, jeżeli znajdziemy taki o odpowiednich parametrach.

Terakota do łazienki

Terakota wykonywana jest z dobrej jakości gliny. Nie można zapominać, że właściwości techniczne płytki z terakoty są znacznie gorsze. Pomimo tego są one twarde, odporne na ścieranie, ale silniejsze uderzenie może przyczynić się do pęknięcia. Istotne jest to, że nie są one śliskie, co dobrze się sprawdzi zwłaszcza w łazienkach. Niestety, minusem tych płytek jest to, że są mocniej nasiąkliwe niż gres, co może przyczynić się do uszkodzeń w przyszłości. Terakota była bardzo popularna w Polsce, zanim na rynek wszedł gres.  Terakota ma kilka klas ścieralności, co pozwala dobrać odpowiedni surowiec jeśli chodzi o przeznaczenie, czy pomieszczenie. Wyższością terakoty nad gresem jest na pewno to, ze posiada ona znacznie więcej wzorów i kolorów. Terakota często kładziona jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana również na ścianach. Może być również stosowana na zewnątrz, jeśli charakteryzuje się mrozoodpornością.

Czy glazura jest dobrym wyborem w przypadku łazienki?

Glazurą nazywa się płytki, które wykonane są z kaolinu. Glazura Otwock jest materiałem, którego z pewnością nie poleca się układać na podłodze. Wyróżnia się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazurę pokrywa się niewielką warstwą szkliwa, co sprawia, że jest łatwa w czyszczeniu środkami chemicznymi, a także odporna na wilgoć, dlatego dobrze sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale jedynie na ścianach. Jest to surowiec, wykorzystywany miejscach, w których jest niewielka szansa na uszkodzenie. 

Jakim surowcem najlepiej wykończyć łazienkę?

Najistotniejszym kryterium przy poszukiwaniu płytek do łazienki powinno być miejsce ich ułożenia. Szczególnie w przypadku glazury, która nie jest polecana na podłogach. Warto również wziąć pod uwagę to, że w łazience często jest mokra podłoga, dlatego płytki nie powinny być zbyt śliskie. Oczywiście wybierając płytki, należy szukać dobrze dobranych do stylu łazienki. Na rynku jest tak szeroki wybór, że na pewno wybierzemy coś dla siebie. Warto wybrać się do sklepu, w którym profesjonaliści doradzą idealne rozwiązanie. Takie miejsca są się niemal w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków a także w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli posiadamy wiedzę na temat płytek, i wiemy czego szukamy można je kupić także przez internet.

Related Posts