Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Co warto zobaczyć w Świętokrzyskim?

Wiele regionów Polski pozostaje mało popularnymi wśród podróżników. Przeważnie niesłusznie, gdyż każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś wyjątkowym.

Podobnie sytuacja ma się z województwem Świętokrzyskim – każdy spotka tu coś dla siebie. Pasjonaci historii mają możliwość zwiedzania zamków i starych miast. Są tu też malownicze góry i inne cuda natury. Całkiem popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są warte obejrzenia w Kielcach i okolicach? Na dole, krótki przewodnik.

Szlakiem polskich zamków

Teren województwa Świętokrzyskiego odegrał niemałą rolę w historii naszego kraju. Swego czasu tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych wzgórz i lasów magnateria budowała zamki. Rozwijał się także handel i struktura miejska.

Dziś pozostałości tamtych czasów można podziwiać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych punktów na mapie musi być Sandomierz – Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w tamtym czasie miasto było jednym z podstawowych przystanków karawan kupieckich zmierzających ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto teren ten jest pełen wiekowych zamków. Część z nich zachowała się w niezłym stanie. Z innych zostały ruiny. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele tych miejsc pachnie historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza – Wiślica – to miejsca, które powinien zobaczyć każdy fascynat historii.

Często w pobliżu zamków i pałaców, które umieszczone są między piękną naturą można znaleźć komfortowe noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to decyzja, który(a) pozwala poczuć ten region w stu procentach.

Jednocząc się z naturą – Świętokrzyskie

Agroturystyka Świętokrzyskie to świetna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Obszar ten słynie z uroczych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zostając w gospodarstwie agroturystycznym mamy możliwość próbowania darów ziemii najlepszego sortu.

Zwiedzanie gospodarstw i oglądanie z bliska pracy ich gospodarzy może być świetnym relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w okolicy Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owiane są różnymi tajemnicami co czyni je jeszcze bardziej interesującymi. Tutaj też trafimy na najstarszy polski dąb – Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być też czynny wypoczynek – rejsy po Wiśle i po Nidzie bądź zwiedzanie jaskini Raj. Są to atrakcje, które bez wątpienia pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Natomiast dla chcących relaksu, województwo Świętokrzyskie oferuje miasta zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Wymienione miejsca to tylko część bogactwa jakie posiada ten region kraju. Bezsprzecznie warto poświęcić kilka dni by zobaczyć jak funkcjonuje agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje zwiedzającym.

Related Posts