Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Co wchodzi w zakres obowiązków księgowej?

Jeżeli posiadamy własną firmę, na pewno będziemy musieć korzystać z pomocy księgowej. Nie istotne czy zdecydujemy się na bezpośrednie zatrudnienie w naszej firmie na umowę, czy podejmiemy decyzję o skorzystaniu z biura księgowego, tak czy siak, każdy właściciel firmy będzie potrzebował księgowej. Co należy do zajęć księgowej?

Zawód, uważany za niezbyt interesujący.

Dużo osób twierdzi, że zawód księgowej nie nie jest zbyt porywający. Przy pierwszej styczności, może się wydawać, iż jest to tylko papierologia i cyferki, które trzeba tylko wpisać do systemu albo schematycznie ze sobą scalić. Jednak nie jest to prawda. Zawód księgowej to trudna oraz skomplikowana praca, która wymaga dużej dozy skupienia a także wiedzy z zakresu ekonomii, finansów oraz prawa.

Co należy do obowiązków księgowej?

Zakres zadań księgowej w Gdyni jest naprawdę bardzo obszerny. Do głownych zleceń księgowej należy przede wszystkim:

  • dbanie o dokładne rozliczenie finansowe firmy – zwłaszcza to do Urzędu Skarbowego i ZUSU-u.
  • Rozliczenie współpracy z klientami oraz kontrahentami działalności
  • Prowadzenie precyzyjnej ewidencji księgowej – zależy od tego, na podstawie czego się rozliczamy – ryczałt, księga przychodów i rozchodów lub pełna księgowość – wszystkie te czynności będą w rękach księgowej.
  • rozliczenie podatku VAT, również wystawianie i rozliczanie faktur
  • ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych
  • deklaracje podatkowe – wypełnienie oraz wysyłanie ich w odpowiednim czasie do prawidłowego organu podatkowego

Lepiej mieć samodzielną księgową czy wynająć biuro księgowe?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj przedsiębiorstwa i jaki posiadamy sposób zarządzania. Dla osób, które są częstych delegacjach i wolą załatwiać swoje biznesy za pomocą komputera lub telefonu, znacznie lepszym rozwiązaniem, jest wynajęcie biura księgowego. Kontakt z biurem możemy realizować przez kanały zdalne, dokumentacje i faktury przesyłać mailowo lub ewentualnie podrzucać pod wskazany adres. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na kosztach zatrudnienia kolejnego\osobnego pracownika oraz na zaopatrzeniu go, we wszystkie narzędzia potrzebne w tym zawodzie. Księgowa w większych miastach jak Gdynia, Poznań albo Wrocław będzie łatwa do znalezienia, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na biuro rachunkowe.

Related Posts