Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Czym charakteryzuje się dach z blachy na rąbek?

Dachy z blachy na rąbek mają w budownictwie długą tradycję – od wieków podkreślają zdumiewający kształt i renomę budynków. Niegdyś powszechnie stosowane w budynkach użyteczności publicznej a także budowlach o przeznaczeniu religijnym, teraz podkreśla współczesny i wyszukany styl nowych budynków. W ostatnich latach dachy z blachy na rąbek przeżywają ponowny rozwój, stało się tak dzięki najnowszej metodzie montażu, w dzisiejszych czasach nie jest to już czasochłonny i zawiły proces zastrzeżony tylko dla najbardziej zamożnych. Teraz także Twój dom ma możliwość zyskać wyjątkowego sznytu. Dzisiaj powiemy Ci więcej o dachach z blachy na rąbek, ich plusach, a także alternatywach. Zachęcamy do lektury.

Tekst został napisany dzięki uprzejmości firmy Dach i Strych – wykonawcy dachów na rąbek.

Dachy z blachy na rąbek – co to?

Dachy z blachy na rąbek właściwie płaty blachy połączone charakterystycznym zgięciem, od którego pochodzi nazwa rąbek. Forma dachu na rąbek możliwa jest także wertykalna, jak i pozioma. Jest to jedno z najtrwalszych rodzajów poszyć stosowanych w nowoczesnym budownictwie, Będzie dobrym wyborem wszędzie tam, w którym nieprzepuszczalność jest ważna. Dach może być wykonany z mnóstwa różnych gatunków metali, lecz najpopularniejszym rozwiązaniem jest blacha cynkowa. Dawniej sposób montażu przysparzał dużą ilość kłopotów, ponieważ kształtowanie blachy bywało czasochłonne. Teraz dostępny jest system montażu elementów na zatrzask, który jest dużo szybszy i łatwiejszy do wykonania.

Jakie zalety mają dachy z blachy na rąbek?

Dach z blachy na rąbek zyskuje ostatnio coraz większą popularność, a to wszystko dzięki całej masie zalet, jakie posiadają. Ważnym aspektem, na który zwraca uwagę większość użytkowników, są ich walory estetyczne. Takie dachy nadają konstrukcji lekkość i harmonijny wygląd. Będą doskonale wyglądać nie tylko na nowych budowlach, lecz również takich o bardziej klasycznym kształcie. Prosty, elegancki i wyrafinowany wygląd to atrybuty, jakie posiadają dachy z blachy na rąbek. Duży przekrój kolorystyki także przemawia na korzyść tego systemu krycia dachów.

Przy poprawnie zrobionej obróbce dekarskiej dachy z blachy na rąbek są niezwykle szczelne. Spełnią oczekiwania też w przypadku konstrukcji, gdzie dach ma zbyt mały spadek, by ułożyć na nim pokrycie z ceramiki lub gont bitumiczny. Dachy z blachy na rąbek to doskonały sposób na krycie więźby dachowej o stopniu nachylenia mającym jedynie 5°.

Kolejną ich zaletą jest lekkość. W porównaniu do różnych rodzajów pokryć cechują się zaskakująco niską wagą, co jest istotne, gdy nie chcemy obciążać konstrukcji dachu, albo budowa więźby dachowej nam na to nie pozwala.

Alternatywne rozwiązania

Alternatywą dla dachu z blachy na rąbek są klasyczne dachówki ceramiczne czy betonowe, jednakże należy pomyśleć o tym, że dachówka to pokrycie o dużej wadze. Konstrukcja więźby dachowej powinna być zrobiona z trwałego i starannie zaimpregnowanego drewna.

Gont bitumiczny to niezbyt ciężkie rozwiązanie, jednak ma różne wady. Gdy stosowany jest w miejscach zacienionych lub narażonych na wilgoć mogą pojawić się na nim mchy i porosty. Tak więc potrzebuje częstej pielęgnacji i impregnowania go środkami wstrzymującymi ten proces.

Related Posts