Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Czym jest metalizacja natryskowa?

Rdza niesie z sobą negatywne skutki dla elementów stalowych. Wpływa ona na wytrzymałość takich elementów. Jest to kłopot, z którym od lat mierzą się inżynierowie.

Wilgoć połączona z procesem utleniania jest powodem pojawiania się rdzy. Wobec tego, uwzględniając różne warunki pogodowe, w których przebywają stalowe konstrukcje, zaczęto wykorzystywać ochronę antykorozyjną.

Ogrom przemysłu stalowego i jego {duży|spory| wpływ na gospodarkę, wygenerował zapotrzebowanie na firmy zajmujące się tego typu ochroną. Jedną z flagowych usług oferowanych przez tego typu firmy jest metalizacja natryskowa. Na czym polega ten proces?

Metalizacja natryskowa – z czym to się je?

Metalizacja natryskowa jest metodą ochrony części stalowych przed wpływem wilgoci. To właśnie wilgoć połączona z tlenem w dużej mierze powoduje powstawanie rdzy.

Jest to jedna z najbardziej nowoczesnych technik zabezpieczających. Jest również niesamowicie efektywna. Założenie specjalnej warstwy preparatu pod wysokim ciśnieniem pozwala utrzymać efekt przez długi czas.

Sam proces, jakim jest metalizacja natryskowa polega na nanoszeniu przy użyciu natrysku rozgrzanego do temperatury topnienia metalu na elementy stalowe. Zazwyczaj jako materiał zabezpieczający wybiera się cynk. W efekcie połączenia materiałów, powstaje jednolita powłoka, która należycie chroni materiał przed rdzą.

Charakterystyka różnych rodzajów metalizacji natryskowej

Istnieją różne rodzaje metalizacji natryskowej. Jej klasyfikacja może mieć miejsce z uwzględnieniem różnorakich parametrów.

Jedną z podstawowych linii podziału jest rodzaj wykorzystywanego ciepła. Metalizacja natryskowa jest dziedziną, która stale ewoluuje dostarczając coraz nowszych i lepszych rozwiązań.

Do najczęściej stosowanych rodzajów metalizacji natryskowej zaliczyć można:

  • Natryskiwanie płomieniowe – w rezultacie spalania gazu z drutu bądź proszku tworzy się rozpylany materiał nanoszony na elementy stalowe
  • Natryskiwanie łukowe – wykorzystuje łuk elektryczny. Odbywa się w wyższej temperaturze niż natryskiwanie płomieniowe.
  • Natryskiwanie plazmowe – w tym wariancie materiałem cieplnym jest gaz plazmotwórczy. Temperatura jest tak wysoka, że daje możliwość spalenia niemal każdego rodzaju metalu.
  • Natryskiwanie naddźwiękowe – jedna z najnowszych form metalizacji natryskowej. Jest to znacznie ulepszona wersja natryskiwanie płomieniowego

Warto również dodać, że stale prowadzone są badania nam nowymi technikami. Ich zadaniem jest nadanie jeszcze skuteczniejszej ochrony antykorozyjnej konstrukcjom stalowym.

Czy można zabezpieczyć stal samodzielnie?

By właściwie zabezpieczyć elementy stalowe przed korozją, najlepiej zaangażować do tego specjalistów. Przede wszystkim, metalizacja natryskowa wymaga właściwego ekwipunku.

Ponadto, wiedza teoretyczna i praktyczna. Osoba bez przeszkolenia, próbując samodzielnie realizować metalizację natryskową może spowodować więcej strat niż korzyści.

Firm zajmujących się metalizacją natryskową najlepiej szukać w internecie, gdzie od jakiegoś czasu przenosi się większość reklamodawców. Można też znaleźć opinie i dokładne opisy ofert różnych firm.

Related Posts