Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Domy szkieletowe ze Skandynawii – za co pokochali je Polacy?

Coraz częściej w polskiej architekturze można dostrzec domy z drewna. O ile tego typu konstrukcje znalazły swoich fanów w innych krajach już w przeszłości, o tyle w Polsce ciągle stanowią nowość.

W naszym kraju od dziesięcioleci buduje się domy murowane. Drewno przez lata było uważane za materiał o niskiej wytrzymałości. Ostatnimi czasy trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej powszechna.

Zalety domów szkieletowych

Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej zyskały one zastosowanie na szerszą skalę. Są to tereny intensywnie zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o bazowy budulec.

Domy skandynawskie wykonuje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to tworzywo, które pozwala utrzymać ciepło w pomieszczeniu w zimie. Za to w ciepłych miesiącach panuje tam przyjemny chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest także o wiele krótsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki atmosferyczne, które nie zawsze pozwalają prowadzić prace. Budowa domów drewnianych możliwa jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to jedynie kwartał.

Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są wyraźnie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących na terenie Polski.
Są one też bardziej przyjazne środowisku. Drewno jest surowcem odnawialnym, a do tego nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na dostosowywanie poziomu pobieranej przez dom energii.

Jak wybrać lokalizację dla domu szkieletowego?

Wyjściową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Budowla musi być stabilna i odporna na warunki pogodowe. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Poza tym trzeba zabezpieczyć dom przed występowaniem szkodników.

Wszystkie te czynności polegają na stosowaniu właściwych specyfików. Bejce i oleje mają za zadanie chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg prac uszczelniających domostwo. Pozwala to na większą kontrolę nad temperaturą wewnątrz. Jest to też zabezpieczenie przed wszelkiej maści insektami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszym zaciszu.

Żeby móc w pełni radować się z funkcjonalności domów szkieletowych, warto postarać się o właściwą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z wsią. Dobrym przykładem zdaje się być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego zgiełku na suburbia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Budowa domów drewnianych – komu ją powierzyć?

Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom dostępności drewna w danym rejonie determinuje cenę drewna. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na duże zalesienie jawi się jako producent niedrogiego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drzewa. Biorąc pod uwagę skalę – dopowiednia lokalizacja może zapewnić niemałe oszczędności.

Kolejną istotną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest dosyć dużo przedsiębiorstw, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką budowę warto porozmawiać z przedstawicielami tego typu podmiotów. Specjalista pomoże nam w określeniu parametrów, które powinien spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na udostępnionej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz limitach finansowych.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do końca. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży dysponują często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na załatwienie materiałów lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W rzeczywistości większość pracy wykonuje upoważniony przez nas pracownik. Organizuje on ekipę budowlaną oraz konieczny sprzęt i materiały.

Related Posts