Elektronarzędzia – przewodnik dla początkujących
W każdym domu najczęściej mamy elektronarzędzia, ale zdarza się, że nie jesteśmy tego świadomi. Istnieją takie elektronarzędzia, których używamy podczas każdego remontu mieszkania, ale również takie artykuły, które wykorzystywane są przy trudniejszych i bardziej fachowych zadaniach, więc raczej nie musimy ich kupować. Czym są te elektronarzędzia, jakie rozróżniamy i kto powinien je kupić?
Czym są elektronarzędzia?
Elektronarzędzia wynaleziono aby przyspieszyć wiele napraw i prac domowych. Posiadają silniczek elektryczny i są one napędzane prądem – na rynku zobaczymy takie, które należy włączyć do gniazdka, albo takie posiadające akumulator. Są one trwałe i umożliwiają wykonanie takich prac, które zajęłyby bardzo dużo czasu za pomocą tradycyjnych ręcznych przyrządów, ewentualnie byłyby dosłownie niemożliwe. Możemy wywiercić nimi dziurę w ścianie, oraz przedzielić jakieś mocne tworzywa. Wybierając elektronarzędzia musimy zwrócić uwagę na typ zasilania – takie, które posiadają kabel do prądu nie będą się rozładowywały, jednak będą kiepskim zakupem jeśli planujemy pracować w lokalizacji, w której prądu nie ma, dla przykładu w ogródku. Na dodatek powinniśmy być świadomi tego, że kable często się plączą. Elektronarzędzia zasilane akumulatorem zazwyczaj mają mniejszą moc i mogą się szybko rozładowywać. Nie mają jednak przewodu więc są przenośne i możemy trzymać je także w samochodzie.
Jakie są najpopularniejsze elektronarzędzia?
Wiertarka
Chyba najczęściej spotykanym w każdym domu i takim elektronarzędziem, które każdy z nas zna jest wiertarka. Jest przydatna w trakcie wszystkich prac remontowych i pomaga przy wierceniu otworów w ścianie, drewnie a także metalu. Mamy możliwość zakupienia jej w wersji podstawowej, ale też z funkcją wiercenia udarowego, a co za tym idzie będziemy mogli wywiercić otwory także w betonie lub murze z cegieł. Jeżeli planujemy robienie dziur w betonie, kamieniu albo marmurze to przyda się wiertarka z funkcją młota udarowego, czyli młotowiertarka.
Wkrętarka
Kolejnym elektronarzędziem będzie wkrętarka, mamy możliwość nabycia jej jako osobne narzędzie, ale też zakupić wkrętowiertarkę. Ta przydaje się przy wkręcaniu i odkręcaniu śrub i wkrętów. Do tego spokojnie można skorzystać ze śrubokrętu, jednak podczas większej ilości takich zadań, elektronarzędzie niezmiernie usprawnia i uefektywnia robotę.
Szlifierka
Przeważnie w warsztacie majsterkowicza znajdziemy również szlifierkę, którą wykorzystuje się podczas przecinania metalu, betonu albo materiałów ceramicznych, ale też do szlifowania, oczyszczania oraz likwidowania rdzy z różnych miejsc.
Jakie jeszcze elektronarzędzia warto mieć w swoim warsztacie?
Na dodatek w warsztacie dość często odnajdziemy pilarkę, która wykorzystywana jest zazwyczaj do cięcia drewna ,bądź metali lekkich.
Majsterkowicze często posiadają w swoim zestawie elektronarzędzi spawarkę. Pozwala ona na scalanie elementów metalowych za pomocą spoiwa. Podobnie sprawa wygląda w przypadku lutownicy. Przy zastosowaniu jej też można trwale połączyć elementy metalowe. Różnicą jest jednak to, że do spajania wykorzystywany jest lut. Do elektronarzędzi zaklasyfikujemy też frezarkę a także strug elektryczny.