Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Fotowoltaika-jakie są jej zalety?

Od kilku lat znacznie wzrosła popularność instalacji fotowoltaicznych. Jeszcze niedawno pozyskiwanie energii ze słońca było abstrakcją, obecnie stało się to realne- każdy, kto posiada dom, lub kawałek terenu może zostać posiadaczem paneli fotowoltaicznych i pozyskiwać energię ze słońca. Instalacje takie mają wiele plusów, a przede wszystkim słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Jak funkcjonują panele fotowoltaiczne? Jakie korzyści można czerpać z pobierania energii w ten sposób?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Pobieranie energii ze słońca znane jest ludzkości nie od dziś. Każdy z nas na pewno miał styczność się z kalkulatorami zasilanymi w ten sposób. Obecnie ta metoda bardzo się rozwinęła i jest opcja wytwarzania energii elektrycznej we własnym zakresie przez gospodarstwa domowe. Wytwarzanie prądu z energii słonecznej to proces wieloetapowy. Rozpoczyna się on w ogniwach fotowoltaicznych połączonych w moduły, co pozwala na zdecydowane zwiększenie ilości wytwarzanej energii. W panelach fotowoltaicznych pod wpływem promieni słonecznych powstaje prąd stały, który w kolejnym etapie transportowany jest do falownika. Falownik poza przekształceniem prądu stałego w prąd zmienny nadający się do naszych gniazdek, pełni także funkcję kontrolera domowej elektrowni. Na bieżąco dopasowuje on wytwarzany prąd do parametrów sieci. Ponadto w przypadku powstania awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wytworzonej energii jest identyczna, zależy to oczywiście od ilości dni słonecznych. W przypadku nadwyżki prądu, można go przekazać do elektrowni. Jeśli ilość wytworzonej energii będzie zbyt mała, warto pobrać przesłany nadmiar z elektrowni. 

Fotowoltaika-  sześć najważniejszych korzyści

Panele słoneczne mają znacznie więcej zalet niż wad. Wiele ludzi decyduje się na ich montaż głównie przez wzgląd na liczne dotacje pozwalające obniżyć koszty zakupu paneli. Plusy tego sposobu wytwarzania prądu odnosi się głównie obszaru ekonomicznego oraz ekologicznego. Jakie właściwie zalety możemy czerpać z paneli słonecznych?

Mniejsze rachunki za prąd

Jest to z pewnością najistotniejsza korzyść wynikająca z montażu paneli fotowoltaicznych. Produkcja własnego prądu pozwoli właścicielom domów znacznie obniżyć rachunki za prąd. Ilość energii elektrycznej zależy od ilości dni słonecznych. Kiedy przydomowa elektrownia wytworzy nadmiar prądu można odesłać do elektrowni, aby następnie odebrać w czasie niedoborów. Należy pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest za darmo i każdy może z niej korzystać. Jedynym kosztem jaki musi ponieść potencjalny inwestor jest sam koszt całej instalacji. Przy obecnie istniejących dotacjach coraz więcej osób może sobie pozwolić na takie rozwiązanie, a ponadto jest to inwestycja dająca zyski przez wiele lat.

Niezależność od rosnących cen prądu

Przydomowa instalacja paneli słonecznych umożliwia niezależność jeśli chodzi o stałe wzrosty cen prądu. Kiedy podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy pewności, że koszty prądu nie wzrosną. Właściciele fotowoltaiki na pewno nie muszą się martwić potencjalnymi podwyżkami, stają się niezależni.

Instalacje fotowoltaiczne bez szkody dla środowiska

Elektrownie, aby móc wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej muszą zużyć ogromne ilości paliwa a także wody. W Polsce najważniejszym surowcem niezbędnym do wytwarzania energii elektrycznej jest węgiel. Ten sposób wytwarzania energii jest wyjątkowo nieprzyjazny dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe instalacje fotowoltaiczne są zupełnie nieszkodliwe. Co więcej do produkcji paneli używa się  krzem i aluminium, czyli surowce całkowicie podlegające recyclingowi. W czasie produkcji energii elektrycznej nie są wydzielane żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na wiele lat

Niewątpliwie decyzja o montażu paneli związana jest z wyjątkowo dużymi kosztami. Mimo dofinansowań trzeba liczyć się z określonym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na wiele lat. Panele wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dotyczy to zarówno ulewnych deszczów, dużego gradobicia, oraz zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Łatwość w codziennym użytkowaniu

Po zainstalowaniu instalacji na naszym domu nie trzeba się martwić o skomplikowaną obsługę. Panele są prawie zupełnie bezobsługowe, a cała instalacja ma falownik, który w razie jakiś nieprawidłowości powiadomi nas o nich. Zazwyczaj nie trzeba również ich czyścić, wyjątkiem jest sytuacja, kiedy od pewnego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje dużo pyłów.

Pomoc pieniężna przy zakupie fotowoltaiki

Obecnie, aby zmotywować coraz więcej osób w inwestowanie w produkcję prąd, które jest bezpieczne dla środowiska, powstało wiele programów oferujących liczne dotacje. Programy takie same w całym kraju. Inne oferowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed rozpoczęciem inwestycji warto rozeznać się jakie dotacje są w naszej okolicy. Oprócz samego wsparcia w zakupie takiej instalacji, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od rocznego zeznania podatkowego. 

Related Posts