Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

[Gdzie do sauny w Warszawie? Możliwości saunowania w czasie Covid

Sauna – rodzaje

            Wyraz sauna wywodzi się z języka fińskiego. Z początkiem określeniem tym nazywano rodzaj kąpieli branej w charakterystycznych drewnianych pomieszczeniach zlokalizowanych na zewnątrz, blisko jezior bądź rzek. Z czasem zaczęło to odnosić się do charakterystycznych pomieszczeń, najczęściej z drewna. Obecnie sauny to nieduże pokoje stosowane do sesji cieplnych. W trakcie gdy łaźnie parowe otaczają organizm gorącą parą, sauny to niewielkie pomieszczenia, które rozgrzewają się do bardzo wysokich stopni bez pary czy wilgoci. Stan wilgotności w powietrzu pozostaje niewysoki a temperatura powietrza pozostaje dostatecznie duża. 

            Dziś mamy możliwość korzystać z różnego rodzaju sauny w zależności od tego jaki rodzaj powietrza jakiego rodzaju powietrzepreferujemy. Sauny można  rozróżnić na suche, parowe oraz na podczerwień. 

Sauna sucha inaczej nazywana fińską to szczególnie przystosowane miejsce, które od wewnątrz wyłożone pozostaje drzewem. Drewniane ławy ustawione kaskadowo pozwalają korzystającym układać się na różnym poziomie. Najważniejszym sprzętem zabiegowym w saunie jest piec wyposażony w grzałki elektryczne, które nagrzewają znajdujące się w nim kamienie. Są to charakterystyczne skały, oddające temperaturę do wnętrza sauny. Temperatura oraz wilgotność w komorze sauny zależna jest od wysokości. Najniższa temperatura znajduje się tuż nad podłogą, a największa pod sufitem. Zupełnie na odwrót sprawa wygląda z wilgotnością, która najmniejsza jest pod sufitem, natomiast najwyższa pod posadzką.

Następnym odmianą sauny jest łaźnia parowa, czyli rzymska, która bierze swój początek ze starych tradycji słowiańskich. Pomieszczenie to najczęściej nie jest wykonane z drewna. Wnętrze sauny parowej wyłożone jest ceramiką. Z mozaiki są również ławy. Do wewnątrz doprowadzone są kanały, które doprowadzają gorąca parę, stwarzając warunki mniej więcej 100% wilgotności. Dla tak wysokiej wilgotności, organizm ludzki wytrzymuje temperaturę w graniach 40-60° i taka jest tutaj zachowywana. 

Najnowszym rodzajem sauny będzie sauna na podczerwień. Będzie to inna opcja dla sauny suchej, ale posiada z nią jedynie jedną właściwość zbieżną. Wykonana jest z drewna, a klasyczny piec zostaje zastąpiony promiennikami podczerwieni, które tworzą promieniowanie IR. 

Działanie sauny

Główną właściwością sauny jest naprzemienne wygrzewanie i ochładzanie ciała. Dlatego zabieg ten można rozdzielić na dwie fazy – nagrzewania oraz ochładzania. Na fazę nagrzewania powinno przeznaczyć się od 5 do 12 minut ale będzie to odrębna sprawa każdego człowieka. Po tym etapie występuje etap schładzania. Niezwykle ważny oraz nieodłączny detal użytkowania sauny. Stosuje się w tym celu przeróżne metody: zanurzenie w beczce z lodowatą wodą (poniżej 18 stopni Celsjusza), wyjście na rześkie powietrze, nacieranie śniegiem i lodem oraz używanie chłodnego natrysku. Żeby sauna wykazała maksymalne działanie fizykoterapeutyczne, w trakcie jednego seansu powinno się powtórzyć dwu lub trzykrotnie powyżej zaprezentowany cykl, a zatem etap ogrzewania, wychładzania i wypoczynek.

Saunowanie to rewelacyjny sposób na uwolnienie się od napięcia – zarazem fizycznego, oraz umysłowego. Doskonale oczyszcza ona ciało z toksyn, poprawia przemianę materii, regeneruje siły po wysiłku. Wpływ sauny połączone z różnymi kosmetykami poprawia wygląd naszej skóry. Wpływ sauny na ciało człowieka to temat szeregu opracowań, warto jedynie wspomnieć o jej zbawiennym działaniu na układ krążenia, bóle mięśniowe, reumatyzm.

 Jakie możliwości saunowania oferuje Warszawa? 

 W Warszawie odnajdziemy sporo miejscówek, gdzie możemy pójść do sauny. Stolica oferuje kompleksy mające tylko wybrane sauny lub takie, w których w swojej ofercie posiadają wszelkie dostępne możliwości na rynku. Do wyboru mamy sauny umiejscowione w uzdrowiskach, przy basenach a także istnieje możliwość wynajęcia sauny tylko dla dwóch osób. Warszawa prócz samych pobytów w saunach posiada również do zaoferowania seanse saunowe, na których sauna masterzy jeszcze podnoszą temperaturę o parę stopni. 

 Sauny w dobie pandemii Covid

 Gdy sauny i kąpiele saunowe są tymi czynnościami, bez których nie możesz wyobrazić sobie przetrwania zimy ale masz obawy o swoje zdrowie przebywając w niewielkich, ograniczonych miejscach z innymi osobami sauny domowe warszawa to wyjście idealne dla Ciebie. W dzisiejszych czasach każdy jest w stanie złożyć zamówienie na saunę do domu. Sauna do domu to zazwyczaj sauna sucha lub na podczerwień. Możemy je wykonać na niedużej powierzchni, jako że dla pojedynczej osoby starczy już 1,5m2.

Related Posts