Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Jakie są dzieje stylu industrialnego

Styl loftowy, innymi słowy zwany industrialnym swój początek zawdzięcza XVIII wiekowi, w którym to firmy ubezpieczeniowe nakazywały minimalizowanie ryzyka powiązanego z pożarami czy remontami. Tak powstały pierwsze, przemysłowe budynki. Surowe bryły z ogromnymi oknami. Ten surowy wygląd stał się później fundamentem oraz fundamentem do budowania lokali industrialnych. 

U schyłku XIX wieku, niespodziewany rozkwit oraz potrzeba budowy większych obiektów przemysłowych wyegzekwowały na przedsiębiorcach zagospodarowywanie obszarów poza miastem. W latach 60. XX wieku w Nowym Jorku pofabryczne lokale stały się miejscem artystycznych przedsięwzięć. Stare magazyny i fabryki wypełnione światłem, otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami i wielkimi oknami, a zarazem z niskimi czynszami przeistoczyły się w miejsce idelane dla młodych artystów. Dzięki swojej kreatywności i wyobraźni potrafili oni zamienić pofabryczne pomieszczenia w komfortowe mieszkania, które bardzo często pełniły również funcję ich atelie.  W jednym z takich miejsc swoją „Fabrykę” miał Andy Worhol, która przez długie lata była punktem centralnym artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtego czasu lofty budzą skojarzenia z życiem artystycznym i są symbolem twórczej niezależności. 

W latach 80tych oszczędny styl spodobał się architektom, którzy wykorzystali go w niezwykle drogich penthausach Nowego Jorku. Pofabryczne wnętrza, odkryte przestrzenie, olbrzymie okna rozkochały bogatych mieszkańców. Industrialne meble łączące drewno z metalem o prostej konstrukcji świetnie wpasowały się w prosty klimat pomieszczeń. 

Z biegiem lat uległa zmianie nie tylko lokalizacja tego wnętrzarskiego stylu, a także jego jakość a styl industrialny uzyskał luksusowy sznyt. 

Historia loftów w Polsce jest {stosunkowo|relatywnie|względnie| krótka. Za umowną i pierwszą powierzchnię tego typu uznaje się Bolko Loft, niegydysiejszą lampiarnię, budynek będący własnością zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu, dostosowany do nowej funkcji mieszkaniowej. 

Styl industrialny – jakie są jego cechy

W mieszkaniach loftowych królują proste materiały. Stalowe meble, beton, cegła czy aluminium. Najlepszymi dekoracjami są widoczne rury, kable czy instalacje elektryczne i hydrauliczne. W stylu industrialnym odrębne funkcje mieszkaniowe się ze sobą zazębiają, tak więc kuchnia, salon i sypialnia to często jedno pomieszczenie. 

Biele, beże, szarości to kolory, które najlepiej sprawdzają się w loftowych wnętrzach. Ściany mogą zostać zaaranżowane w nich na wiele sposobów, zaczynając od pomalowania ich czystą bielą, przez odkrytą cegłę czy na architektonicznym betonie kończąc. Szczególną uwagę należy zwrócić na aranżację podłogi. Decydując się na podłogę w barwach drewna lub betonu osiągniemy widowiskowy efekt. Dla przełamania surowości aranżacji warto pomyśleć nad selekcją mebli loftowych. Meble industrialne to meble z duszą. Wykonane są one z połączenia surowych surowców takich jak: drewno, stal, szkło, dzięki czemu perfekcyjnie korespondują z surowością pomieszczeń i ich fabrycznym klimatem. 

Meble loftowe wyróżnia minimalizm formy oraz znikome wykorzystanie detali dekoracyjnych. 

Mówiąc o stylu industrialnym nie można pominąć metalu. W dawnych loftach metal pojawiał się w postaci rur oraz instalacji. W obecnych czasach można wybrać do swoich wnętrz metalowe akcesoria, druciane lampy czy stalowe meble. 

Aranżacja loftowa ceni przestronne wnętrza. Jasne barwy ożywiają pomieszczenie i sprawiają, że będzie się ono wydawało przestronniejsze. W stylu loftowym godnym uwagi rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon. Wprowadza ono wrażenie świeżości oraz ultranowoczesności. 

Aby uzyskać rezultat otwartej przestrzeni należy ograniczyć niezbędne fragmenty wnętrza do absolutnego minimum. Dużych rozmiarów okna, bez firan i zasłon nadadzą pomieszczeniu charakterystyczny industrialny charakter. 

Jakie meble loftowe zastosować, aby wydobyć industrialny charakter naszego mieszkania?

Meble loftowe można wykorzystać w jakimkolwiek wnętrzu, aby wydobyć z niego nieco industrialnego stylu. Wystarczy kilka drobnych trików a efekt zadziwi nas samych. 

Metalowe regały to autentyczny klasyk. Postawiona na metalowym stelażu drewniana półka na książki lub komoda są doskonałym rozwiązaniem. Stalowe meble świetnie odnajdują się w każdym wnętrzu. Spokojnie można wykorzystać je w salonie, jadalni czy łazience. 

Potęga stylu loftowego spoczywa w możliwości dopasowania go do dowolnego rodzaju wnętrza. Aby dobrze się prezentował należy ograniczyć do minimum zastosowanie mebli a postawić na dodatki wysokiej jakości.

Meble loftowe możemy zredukować do stosownego minimum, dlatego wskazane jest postawić na przedmioty wysokiej jakości. Niezwykle często w loftowych wykończeniach {sięgamy po|wybieramy|decydujemy się na| metalowe regały, czy metalowe stoliki. Meble stalowe to bardzo dobre rozwiązanie, aby mieszkaniu nadać swoisty, industrialny klimat. 

Styl loftowy bazuje również na modnych dodatkach. Mile widziane są tutaj poduszki o oryginalnych fakturach, kapy czy skórzane chodniki. 

W aranżacji wnętrz lokalu w stylu industrialnym powinny się znaleźć przemysłowe akcesoriadodatki. Najbardziej przyciągające wzrok jest oświetlenie, ale również garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP.

Styl loftowy – komu go polecamy ? 

Indywidualiści którzy cenią sobie niezależność, dystans, są twórczy i nie boją się wyzwań perfekcyjnie odnajdą się we wnętrzach w stylu loftowym. Na wnętrze w stylu industrialnym decydują się przeważnie śmiałe, młode i ekscentryczne osoby. Na pewno styl industrialny odnajdą się w nim ci, którzy uwielbiają modę i nowoczesne trendy. Trudno przyrównać jakikolwiek inny styl, który aktualnie cieszyłby się większą popularnością niż styl loftowy. 

Przy wyborze stylu industrialnego warto kombinować z różnymi zabiegami stylistycznymi przy wykańczaniu wnętrz. Surowe wnętrze industrialnego pomieszczenia z powodzeniem można uzupełnić obrazami na płótnie. Obrazy w loftach są spoiwem pomiędzy światem sztuki, a fabrycznym klimatem mieszkania lub domu. 

Related Posts