Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Jakie są rodzaje linii kroplujących?

__

Linia kroplująca opiera się na powolnym nasączaniu podłoża. Jest to rura polietylenowa, którą łączy się z wężem ogrodowym. Dawkuje ona wodę prosto do ziemi. Dzięki takiej metodzie możesz oszczędzić czas, i pieniądze, albowiem jest to niebywale opłacalny system nawadniania.

Partnerem artykułu jest firma Watermil – linie korplujące.

Gdzie i kiedy można wykorzystać linie kroplujące?

Podlewanie poprzez linii kroplujących jest bardzo często wykorzystywane przy klombach lub ogródkach warzywnych. Równie często możemy to zaobserwować przy krzakach, iglakach a także drzewkach owocowych. Z uwagi na fakt, że jest zdumiewająco mocne jest wykorzystywane również w sadach i szklarniach.

Jesteśmy w stanie wyróżnić linie kroplujące z kompensacją ciśnienia, oraz linie bez kompensacji. W zależności od tego, co chcesz podlewać, będziesz musiał posłużyć się wieloma rodzajami podlewania.

Warto również powiedzieć o tym, jaki rozstaw emiterów będzie dla nas odpowiedni. Najlepiej dostosować go do konkretnej plantacji, na którą będziemy kupować linię kroplującą. Jeżeli nasze krzewy są porozstawiane co 1m, to kupujemy linię z rozstawem co 50cm. W konsekwencji korzenie nie rozrosną się tylko w jedną stronę, ale rozwiną się symetrycznie.

Linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia

Linie kroplujące bez kompensacji charakteryzują się prostą konstrukcją i niewysoką ceną. To narzędzie jest nieustannie stosowane przy podlewaniu upraw. Odpowiednio zdaje egzamin na równej i niedużej działce jako, że im dalej od źródła wody, tym parcie jest mniejsze. Sprawdzi się w sytuacji kiedy położenie roślin od siebie jest takie, że najpierw mamy te wymagające dużo podlewania, a im dalej, tym bardziej lubiące suszę.

Ważną cechą tego narzędzia jest to, że im większe ciśnienie nastawimy w kranie, tym większe będzie w linii kroplującej.

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia warto mieć na plantacji, gdzie potrzebujemy zrobić linię dłuższą niż 100 m, albo w miejscach gdzie teren posiada górki i dołki. Co ważniejsze to narzędzie będzie idealne w uprawach gdzie chcemy, żeby każda roślina pobierała dokładnie tyle samo wody. Dzięki takiemu modelowi linii kroplującej na całej długości rurki leci woda z porównywalnym ciśnieniem. Ten rodzaj jest szczególnie widywany na niemałych uprawach.

Pamiętajcie, że maksymalna długość ciągu jest zależna od twórcy. Jest to spowodowane wieloma aspektami, na przykład jest to średnica rurki – im większa średnica tym dłuższe ciągi możemy ułożyć oraz rozstaw emiterów – im większy rozstaw tym dłuższe ciągi będziemy mogli kupić.

___

Linie kroplujące są często stosowane w uprawach rolnych. Firma Watermil specjalizuje się w odpowiednim nawadnianiu roślin, ze względu na długi staż w branży. Masz pewność wyboru najlepszej możliwej opcji, przy jednoczesnej gwarancji, że cena nie nadwyręży budżetu. Producent zadbał, by jego produkt był niezawodny i spełniał oczekiwania klienta. Nawodnienie roślinności jest jednym z najważniejszych czynników wzrostu.

Każdy ma inny powód na zastosowanie tego typu rozwiązania. jedni mają mało czasu inni musieliby poświęcać bardzo dużo czasu na zadbanie o rośliny na tak dużej powierzchni. Zazwyczaj właśnie chodzi o czas i wygodę, ponieważ tego typu rozwiązanie jest bardzo praktyczne.

W skład linii kroplującej wchodzi rura polietylenowa z włożonymi kroplówkami, która układa się w otoczeniu roślin. Gwarantuje to równomierne nawodnienie, a także potrafi rozprowadzać nawóz. Jest to bardzo oszczędny system, z pewnością zauważysz różnicę w wodzie i energii. To nie koniec dobrych stron, linia kroplująca nie stwarza także środowiska chorób grzybiczych, dzięki czemu możesz być spokojny o swoje uprawy.

Na początku powinieneś wiedzieć co potrzebujesz od instalacji do nawadniania roślin. Jest to automatyczny system, który podlewa strefę korzenną z bardzo dużą precyzją. Rośliny otrzymują  stałe niewielką dawkę wody. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ rośliny mają do niej stały dostęp w odpowiedniej dawce. Są dwie możliwości przy wyborze rodzaju linii kroplującej.

Jest różnica pomiędzy liniami w kompensacji ciśnienia. Linie, które nie mają kompensacji ciśnienia działają na takiej zasadzie, że gdy wzrasta ciśnienie to proporcjonalnie rośnie wydajność kroplownika. Jest to prosto zbudowany produkt, który spełni bardzo dobrze swoją najważniejszą funkcję.  W przypadku tej linii ważna jest odległość, ponieważ musisz mieć na uwadze, że im dalej źródła wody tym mniejsze jest ciśnienie. W drugim przypadku, gdy linia posiada kompensację ciśnienia to bez względu na poziom ciśnienia wydajność jest stała. Ten model jest bardziej zaawansowany technologicznie ze względu na element kompensujący ciśnienie. Posiada on także emitery zapewniające taki sam wypływ wody na całej długości.

To, który zestaw kroplujący jest bardziej funkcjonalny dla Twojej działki zależy od rozstawu sadzonek i Twoich wymagań.

Related Posts