Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Kiedy powinniśmy wybrać PIT 36, a kiedy PIT 37?

W obliczu dynamicznych zmian, momentami ciężko jest się połapać w panujących przepisach. By nie popełnić błędów warto wydelegować wykonanie tego typu usług ekspertom. Księgowa Pruszcz Gdański bez problemu będzie w stanie pomóc nam w wybraniu najskuteczniejszej drogi do rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie jedynie dbałość o należyty przebieg procesu. To także reprezentowanie naszych interesów przed instytucjami. Warto zatem znać podstawowe zagadnienia, z którymi można udać się do zawodowców.

Kto rozlicza się z wykorzystaniem PITu 36

Metoda rozliczenia oraz kierunki, z których otrzymane zostały dochody determinuje, z której drogi rozliczeniowej powinniśmy skorzystać – w razie wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 przeznaczony jest dla podatników, którzy uzyskiwali dochody indywidualnie. Innymi słowy – prowadzili swoją własną działalność gospodarczą bez pośredników.

osoby, które uzyskiwały zyski z racji obrotu bądź różnych form najmu nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobligowane do wypełnienia formularza PIT 36.

Kolejną grupą, która do zamykania roku rozliczeniowego wykorzystuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach często jest potrącany już w danym miejscu. Jeśli jednak w systemach rozliczania w danych krajach są różnice, wtedy należy nadpłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański – to jedno z miejsc, gdzie powinniśmy się udać w celu rozwiązania wszelkich zagadek.

Także zarobki uzyskiwane z innych źródeł determinują potrzebę wykorzystania właściwego formularza. Wszelkie reguły są klarownie przedstawione w prawie. Wobec tego księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć problemów z interpretacją dokumentów.

Kogo dotyczy PIT 37?

Najczęściej wykorzystywanym do okresowych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość pracowników zatrudnionych na etacie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Również osoby wykonujące dane zlecenia zobowiązane są do korzystania z PIT 37.

Zanim przedstawi się wniosek w urzędzie warto by rzuciła na niego okiem księgowa Pruszcz Gdański.

Druk PIT 37 przedstawia dochody uzyskiwane z wielu źródeł. Warunkiem jest by zarobek był uzyskany w granicach Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy – bazując czy to na ciągłym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo świadczonych usługach.

Ponadto PIT 37 zawiera wszelkiego rodzaju renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim druku trzeba też uwzględnić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także należy tu przedstawić.

Komu zlecić rozliczenie PIT?

Mimo jasno podkreślonych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo wspólnych cech. Przede wszystkim regulują one opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Ponadto każdy może się przy ich użyciu rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też opcję korzystania z różnych zniżek i przekazania 1% podatku na organizacje pożytku społecznego.

By mieć pewnośc, że wszystko zostanie zrobione zgodnie ze sztuką warto zlecić rozliczenie fachowcom, których branżą jest księgowość Pruszcz Gdański.

Related Posts