Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Kiedy warto postawić na plisy okienne?

Okna stanowią ważny punkt naszych mieszkań. Pozwalają oglądać świat zewnętrzny i zapewniają zastrzyk światła słonecznego, regulują też ciepło wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają przechodniom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co rzutuje na naszą prywatność.

Między innymi dlatego na oknach instaluje się różnego rodzaju dekoracje. Zakładając na okna plisy, rolety bądź zasłony chcemy też by całość dobrze się prezentowała.

Niebagatelna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich faktura. Projektując wnętrze zazwyczaj będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety komponowały się z resztą wnętrza. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one cechują?

Co najlepiej sprawdza się na oknach?

Rynek proponuje nam liczne ozdoby okienne. Obecna technologia pozwala na tworzenie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z użyciem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed oczami przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ słońca do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najlepsze warunki do spania.

Dotychczas najpopularniejszą opcją były zasłony. Masywne i eleganckie potrafią zmienić na oblicze całej(go) wystroju. W zależności od użytej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Co więcej w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od okazji czy własnego widzimisię.

Inną często spotykaną opcją na naszych oknach są rolety. Cechują się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają bądź odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być produkowane z różnorodnych materiałów.

Rolety można regulować, dzięki czemu otrzymujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby momentu. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które wiążą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w prosty sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy osiągnąć powzięty cel.

Jaką funkcjonalnością cechują się plisy okienne?

Warto poświęcić trochę uwagi plisą. Są one alternatywą dla tradycyjnych rolet. Różnica między nimi polega na sposobie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować dwustronnie. Jest to rozwiązanie zdobywające coraz większą popularność.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch szynach, które wmontowane w ramę okienną poruszają tkaniną. Mechanizm pozwala za pomocą sznurka zwijać materiał w estetyczną harmonijkę. Jest to dobre z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym plusem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są zwłaszcza chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Opcja dwukierunkowego sterowania tkaniną pozwala, zależnie od potrzeb, zasłonić część lub całość pomieszczenia. Jest to rozwiązanie cenione także w miejscach użytkowych.

Wśród wad plis wymienia się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci występującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można wykorzystać plisy z materiału odpornego na wilgoć.

Co będzie najlepiej pasowało do okien w danym pomieszczeniu?

Pierwszorzędną sprawą jest to, czy plisy będą spełniać nasze oczekiwania co do użyteczności. W takim układzie walory estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa komponowała się z resztą otoczenia.

Bez wątpienia warto zaglądnać do odpowiedniego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) postrzegania kluczowe. Dzięki takiemu spojrzeniu na pewno łatwiej będzie przeprowadzić zakupy.

Related Posts