Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Na czym polega praca groomera?

Jednym z nowopowstałych zawodów, który w ostatnich latach zdobywa popularność jest praca psiego fryzjera. Wraz z postępującą świadomością dotyczącą pielęgnacji nad zwierzętami powstaje coraz więcej salonów oferujących zabiegi kosmetyczne dla czworonogów.

Groomer Bytom to zajęcie przeznaczone przede wszystkim dla miłośników zwierząt. Do tej pory fani zwierzaków mogli spełniać swoje zamiłowania w weterynarii. Groomer stanowi alternatywę dla wszystkich, którzy nie chcą przechodzić przez skomplikowane studia.

Czym dokładnie zajmuje się groomer? Jakie przymioty mogą być pomocne w tym zawodzie? Co trzeba zrobić by stać się psim fryzjerem?

Czym zajmuje się groomer?

Choć ogólnie groomer kojarzony jest jako psi fryzjer, nie jest to pełna prawda o tym zawodzie. Groomer nie obcina tylko psów, ale także koty.

Ponadto praca groomera nie ogranicza się jedynie do strzyżenia. Realizuje on też inne zabiegi kosmetyczne – przycina paznokcie, czyści ciężko dostępne miejsca i przygotowuje czworonogi do różnego rodzaju pokazów.

Innym z obowiązków groomera jest dokładna dezynfekcja i dezynsekcja zwierzęcia. Wszelkie insekty musi być usunięte z sierści pupila. Praca nad tym aspektem pozwala usunąć ryzyko wystąpienia różnych chorób, przenoszonych przez insekty.

By skutecznie wykonywać swoją pracę groomer powinien dysponować odpowiednim instrumentarium. Niezbędne jest osobne pomieszczenie do zabiegów odkażających.

Groomer pracuje również w otoczeniu, w którym spotyka różne bakterie i wirusy. Jego zdaniem jest bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co za tym idzie, jest on zobowiązany do cyklicznego czyszczenia swojego miejsca pracy i narzędzi, które stosuje.

Groomer – czym powinien się cechować?

Z całą pewnością zawód groomera nie jest przeznaczony dla każdego. By sprawdzić się w tym zajęciu warto prezentować zestaw pewnych cech.

Po pierwsze groomerem nie zostanie osoba, która nie lubi zwierząt. Właściwe podejście to w tej branży bardzo wiele. Zazwyczaj zwierzęta przeciwstawiają się gdy mowa o działaniach pielęgnacyjnych.

Groomer powinien zatem być w stanie do zapanowania nad czasem niesfornymi zwierzakami. Mocno pożądaną cechą jest tu cierpliwość.

Psiemy fryzjerowi potrzebna jest także kreatywność – pozwala ona nie tylko poradzić sobie z zachowaniem psa czy kota. Jest to też czynnik, który pozwala gustownie wystylizować zwierzę i przygotować je do pokazów bądź codziennej, eleganckiej prezencji.

Jak zostać groomerem?

Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą ze zwierzętami, warto przemyśleć kurs groomerski. Ukończenie kilkudziesięciu godzinnego kursu uprawnia jego absolwentów do podjęcia pracy w zawodzie groomera.

Podczas kursu uczestnik zdobywa informację na temat pielęgnacji zwierząt od strony teoretycznej i praktycznej. Poznawane są typy sierści, uczeń zgłębia też wiedzę z zakresu trymowania i mycia czworonogów.

Całość szkolenia finalizowana jest egzaminem, który składa się z dwóch części. Część teoretyczna zawiera zestaw pytań, sprawdzających ogół wiedzy o zwierzętach i groomingu. W części praktycznej, przyszły groomer, robi fryzurę wskazanemu zwierzęciu pod okiem egzaminatora – wykwalifikowanego groomera.

Related Posts