Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Najlepszy klimatyzator do domu lub mieszkania

Upały w Polsce często są trudne do zniesienia. Wiele osób staje przed decyzją o kupnie klimatyzatora, chcąc choć trochę odpocząć od wysokimi temperaturami. Zazwyczaj klimat w naszym kraju nie jest przesadnie gorący, ale upały nie są wyjątkowym zjawiskiem. Klimatyzator w takie dni może bardzo pomóc nie tylko obniżając temperaturę, ale także zmniejszają wilgotność. Montowanie klimatyzacji w domu stało się praktyką tak powszechną, że ceny urządzeń znacznie spadły, dzięki czemu coraz więcej ludzi może sobie na nie pozwolić. Czy warto wziąć pod uwagę zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej kupić? Czy klimatyzacja w domu nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka?

Co to jest klimatyzator? 

Bez względu na rodzaj klimatyzatora czy miejsca zamontowania, jego zadanie jest takie samo – zmniejszyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew opinii sposób działania klimatyzacji jest w miarę nieskomplikowanym procesem. Powietrze jest pobierane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i w postaci pary przemieszczane do sprężarki. Zadaniem sprężarki jest podniesienie jego temperatury i ciśnienia, a później w skraplaczu oddaje ciepło. Następnym etapem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada temperatura. Generalnie można powiedzieć, że zasada jego funkcjonowania jest analogiczna do funkcjonowania lodówki. Część urządzeń ma funkcję, która pozwala na odwrócenie procesu, przez co w zimniejsze dni można ogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Plusy

Przed decyzją o zamontowaniu klimatyzatora trzeba przeanalizować wszystkie wady i zalety. Wiele osób sądzi, że klimatyzacja zduńska wola posiada obecnie więcej zalet niż minusów. Najistotniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to główne i najważniejsze zadanie klimatyzatora, czyli utrzymanie umiarkowanej temperatury powietrza. Poza termoregulacją klimatyzator zmniejsza także wilgotność. Nie należy zapominać, że duże temperatury i utrzymująca się wilgotność są niebezpieczne dla osób z chorobami kardiologicznymi lub układu oddechowego. Większość współczesnych klimatyzatorów jest w pełni zautomatyzowana, a więc samodzielnie kontroluje wcześniej zaprogramowane parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – ważną kwestią jest to, że klimatyzatory umożliwiają stały dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu ograniczona jest liczba drobnoustrojów w pomieszczeniu. Część modeli wyposażona została również w filtry powietrza, które dbają o jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr istotny szczególnie dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to dodatkowa opcja, którą posiadają tylko niektóre klimatyzatory. Jonizacja powietrza może znacząco poprawić stan zdrowia.

Klimatyzator w domu – jakie są jego najistotniejsze minusy?

Z całą pewnością klimatyzator, jak i inne urządzenia oprócz korzyści ma również pewne minusy. Wiele ludzi bezpodstawnie obawia się zagrzybienia urządzenia, które będzie rozsiewać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeśli właściciel klimatyzatora regularnie dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród minusów klimatyzatora można wymienić:

 • Koszty – klimatyzator ostatnio stał się znacznie tańszy, aczkolwiek mimo to nie jest to mały wydatek. Także koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie miał niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie trzeba okresowo zlecać jego czyszczenie przez specjalistyczny serwis. Ważne są także jego przeglądy, aby długo i bezproblemowo działał.
 • Miejsce – jednym z minusów klimatyzatora jest to, że potrzebuje on stosunkowo sporo miejsca. Jest to pewien kłopot zarówno jeśli chodzi o klimatyzator stacjonarny, jak i przenośny.

Klimatyzator – jakie są typy?

Na rynku w ofercie jest wiele wersji klimatyzatorów. Możemy podzielić je na kilka rodzajów:

 • Klimatyzator w wersji split – jest to zdecydowanie najpowszechniejszy klimatyzator. Zbudowany jest on z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich popularność wynika z tego, że są wydajne i nie za głośne. Wymagają one również stosunkowo mało miejsca na montaż.
 • Klimatyzator typu multisplit – są to klimatyzatory, które mają jedną jednostkę zewnętrzną, do której jest możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych. Pozwala to na obsługę wielu pomieszczeń przez jeden system.
 • Klimatyzator przenośny – jak sama nazwa sugeruje nie jest to urządzenie permamentnie zamocowane do ściany. Można bez problemu go przemieszczać – zazwyczaj taki klimatyzator posiada kółka. Wadą takiego rozwiązania jest to, że urządzenie to jest mniej wydajne niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie najczęściej montowane w biurach. Jednostka wewnętrzna wbudowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – korzyścią tego rozwiązania jest dokładne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jedno urządzenie może schładzać kilka pomieszczeń przy użyciu.
 • Klimatyzator okienny – jest to dosyć stara odmiana klimatyzatora, która coraz rzadziej pojawia się na rynku. Jak sama nazwa wskazuje instalowane są w oknie, niestety wadą jest głośna praca. 

Wybór klimatyzatora jest zależny od kilku czynników. Należy rozważyć powierzchnię, liczbę pomieszczeń, a także budżet. Bez wątpienia warto przemyśleć także posiadanie odpowiedniego miejsca na instalację. Istotnym czynnikiem są także ewentualne dodatkowe funkcje urządzenia jak np. jonizacja powietrza, czy wbudowane filtry powietrza. Na rynku jest szeroki asortyment klimatyzatorów także takich dostosowanych do dużych pomieszczeń biurowych. Jeśli nie jesteśmy pewni zakupu tego typu urządzenia, warto przemyśleć wypożyczenie klimatyzatora mobilnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas. 

Related Posts