Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Najsuteczniejsze sposoby na hydroizolację piwnicy

Piwnica przez wzgląd na swoje umiejscowienie pod powierzchnią gruntu jest wyjątkowo narażona na szkodliwe działanie wody gruntowej. Ściany fundamentowe, które nie są odpowiednio uszczelnione przepuszczają wodę, co będzie skutkować grzybem na ścianach i zawilgoceniem posadzki. Żeby temu zapobiec trzeba zastosować hydroizolacje w Warszawie. Jeśli chodzi o budynki już istniejące ocieplenie ścian jest zadaniem stosunkowo łatwym w porównaniu do zabezpieczenia fundamentów. Niestety, wiąże się to z przeprowadzeniem bardzo drogich prac ziemnych, co w niektórych sytuacjach jest trudnym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów w trakcie budowy. Dlatego dobrze taką izolację zrobić w czasie, kiedy jeszcze ściany fundamentowe są odkryte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy wykonuje się papą albo masą bitumiczną. Są to dobre sposoby przeciwdziałające wnikaniu wody gruntowej do środka piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Izolacja piwnicy – czy opłaca się wykonać?  

Przepisy prawa budowlanego w Polsce nie są zbyt surowe jeśli chodzi o izolację ścian fundamentowych. Z tego powodu jest to etap często pomijany przez właścicieli budynków. Mimo wszystko często okazuje się, że izolacja była jednak niezbędna i należy odkryć fundamenty, co jest bardzo kosztowne. W przypadku domów, w których fundamenty pełnią jednocześnie funkcję ścian piwnicy, taka ochrona przed wilgocią jest z pewnością potrzebna. Nie zapominajmy, że woda gruntowa z wyjątkowo łatwo znajduje najmniejsze szczeliny, aby dostać się do środka piwnicy. W późniejszym okresie doprowadza to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, a także pleśni. Z tego powodu już na etapie budowy domu trzeba zadbać o efektywną i rzetelną hydroizolację ścian fundamentowych. Warto dopilnować, żeby surowce użyte do zabezpieczenia były nienagannej jakości, gdyż potencjalne modyfikacje czy wymiany mogą być wyjątkowo skomplikowane. Należy także wziąć pod uwagę rodzaj gruntu na jakim posadowiony jest dom. Jeśli chodzi o pisaki sytuacja nie jest aż tak kłopotliwa, gdyż łatwo przepuszczają wodę. Większym problemem są grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują wodę nawet przez wiele miesięcy. Z tego powodu przed zaczęciem budowy niezbędne jest wykonanie badań geologicznych. Firmy wykonujące takie usługi najczęściej znajdują się w dużych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale często oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Surowce stosowane w hydroizolacji piwnicy

Istotna jest odpowiednia jakość surowców z jakich wykonuje się hydroizolację piwnicy. Jakich materiałów najczęściej się używa? Nierzadko są to papy i masy bitumiczne. Zwłaszcza papy bitumiczne muszą być specjalnie przeznaczone do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż charakteryzują się większą wytrzymałością. Nie można zapominać, że tego rodzaju maty nietrudno pękają podczas zginania, z tego powodu ostre krawędzie często wyobla się za pomocą zapraw. W przypadku gruntów przepuszczalnych najczęściej stosuje się masy bitumiczne rozprowadzane po ławach pędzlem. Kiedy posadowiony jest na gruntach słabo przepuszczalnych niezbędne będzie wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Izolacja piwnicy – jak się to robi? 

W sytuacji budynków z piwnicami, izolacja fundamentów pozwala na zwiększenie praktyczności tychże pomieszczeń. Dlatego warto dopilnować, żeby była ona dobrze zrobiona:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed zbudowaniem ścian fundamentowych warto ochronić je przed podciąganiem wody z gruntu. Wówczas stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po ukończeniu tego etapu należy zacząć dalsze prace.
  • Drenaż – wykonanie drenażu potrzebne jest w przypadku niektórych typów gruntów oraz konstrukcji budynków. Na fundamenty zazwyczaj napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie pod postacią drenażu.
  • Sezonowanie – po wylaniu fundamentów należy poczekać nawet kilka miesięcy, aby materiał dobrze wysechł. Ważne, żeby w takiej sytuacji z nakładaniem następnych warstw izolacji nadmiernie się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już ściany fundamentowe dobrze wyschną, ich powierzchnię trzeba starannie oczyścić. Następnym krokiem jest położenie tynku, a óźniej warstwy hydroizolacyjnej. Jeżeli budynek posiada piwnicę można położyć także izolację termiczną, aby zapobiec uciekaniu ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja ścian fundamentowych zwłaszcza w przypadku domów posiadających piwnicę jest wyjątkowo istotnym etapem. Pozwoli w przyszłości z wilgocią przedostającą się do wewnątrz i kosztownych poprawek w zabezpieczeniu fundamentów.

Related Posts