Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Niezwykłe panele fotowoltaiczne – unikalne stanowiska montażu

Fotowoltaika – czyli czym są panele słoneczne?

 Instalacja fotowoltaiczna umożliwia zamianę energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Dzięki niej otrzymujemy bezpłatny prąd przyczyniając się do ochrony naszej planety. Możemy go zużywać w danym momencie do podgrzewania wody oraz nieruchomości, magazynować, a nawet odsprzedawać. Swoja elektrownia fotowoltaiczna uwalnia od podwyżek cen energii i warunków na rynku energetycznym. Fotowoltaika nie jest powiązana z degradacją ekosystemu, dlatego jest to wyjście w pełni ekologiczne, zapewniające brak emisji niezdrowego dwutlenku węgla. 

Rzetelny montaż fotowoltaiki z reguły odbywa się w zgodzie z obowiązującymi wymaganiami technicznymi, kryteriami podłączenia a także dokumentacją techniczną. Zanim przystąpimy do zamówienia paneli fotowoltaicznych należy zlecić audyt fotowoltaiczny. W trakcie audytu fotowoltaicznego należy:

  • ustalić zużycie prądu i zgodnie z tym dobierać właściwą moc konstrukcji fotowoltaicznej,
  • ocenić perspektywy montażu,
  • ocenić stopień zacienienia dachu lub terenu.

Słoneczna energia fotowoltaiczna stał się znakomitym źródłem energii odnawialnej dlatego jest wiele argumentów, dla których warto zacząć czerpać z korzyści, jakie są przez nią niesione. Panele fotowoltaiczne stały się proste w konserwacji i będą działać przez długi okres.

Aktualnie w Polsce możemy zauważyć popyt na fotowoltaikę, zwłaszcza na takich obszarach jak: Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie czy Mazowieckie jak również w miastach takich jak Warszawa, Kraków oraz Grudziądz.

Na fotowoltaikę w Grudziądzu jesteśmy w stanie dostać dotację przeznaczoną dla ochrony środowiska. Nieustannie mówimy o zanieczyszczeniu środowiska, toteż fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem władz krajowych. Grudziądz corocznie ma do zaoferowania dofinansowanie na fotowoltaikę ze środków lokalnych. Dzięki dotacjom montaż może zwrócić się o wiele szybciej a perspektywy instalacji paneli mamy coraz więcej. 

W jakich miejscach montowane mogą być panele fotowoltaiczne? 

Jesteśmy przystosowani do klasycznego wyglądu farm fotowoltaicznych. Rzędy modułów fotowoltaicznych ustawione w liniowy sposób spoglądają w słońce, czasem śledząc jego położenie. Tego rodzaju uporządkowane instalacje montowane są na gruncie lub na dachach. nierzadko instalacjom fotowoltaicznym wytyka się psucie wyglądu okolicy a także rażącą zmianę bryły budynku. A co, jeżeli panele fotowoltaiczne jesteśmy w stanie spożytkować jako fragment dopasowany do otoczenia? 

W Chinach została stworzona ogromna farma fotowoltaiczna składająca się z tysięcy paneli okrywających szczyty i doliny gór Taihang. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że patrzymy na przeszkloną ścianę któregoś z nowoczesnych wieżowców. Kilka chwil później wiadomo już, że pierwsze wrażenie jest złudne. Chińskie władze zainstalowały w regionie panele fotowoltaiczne będące w stanie generować aż 321 megawatów energii rocznie. Finalnie farma fotowoltaiczna zredukuje wytwarzanie CO2 o 251 000 ton w każdym roku.

Również w Chinach zbudowana została farma, która własnym kształtem przypomina olbrzymią pandę. Władze Chin planują zbudowanie stu takich farm na terenie całego kraju, gdyż to właśnie panda kojarzona jest najbardziej z tym rejonem świata.  

Amerykańskie sklepy należące do grupy Target montują panele w formie swojego znaku firmowego. Takie samo rozwiązanie zastosowała kosmiczna firma Elona Muska SpaceX. Jej znak firmowy ułożono na dachu siedziby w Kalifornii. Tak samo w USA a także w Kanadzie często dachy kościołów posiadają panele fotowoltaiczne które ułożono w niezwykle kreatywny sposób, a dokładnie tak, by został stworzony z nich krzyż. Tego rodzaju przykładów z całego świata można mnożyć bez liku a wyłącznym ograniczeniem przy instalacji paneli stała się nasza wyobraźnia. 

W kraju od jakiegoś czasu dodatkowym rozwiązaniem na instalację paneli są pływające farmy fotowoltaiczne. Co prawda w Polsce póki co zaczynają się rozwijać, ale na świecie budowane są już od parunastu lat. Rozwój pływających farm fotowoltaicznych przyspiesza, zatem w naszym kraju też będzie ich przybywać.

Pływająca fotowoltaika jest wydajniejsza, dlatego że pozwala eliminować lub ograniczyć zacienienie oraz ilość zanieczyszczeń opadających na panele. Z kolei woda obniża temperaturę środowiska, co ma bezpośredni wpływ na pracę paneli z większą wydajnością. Również modułowy sposób instalacji – za pomocą pływaków zakotwiczonych do dna – daje łatwiejszą realizację obiektu aniżeli w przypadku lądowych farm fotowoltaicznych.

Related Posts