Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Okna – najciekawsze informacje

Okna są dla większości osób oczywistym przedmiotem i zupełnie nie interesuje nas ich historia albo to jaką funkcję mogą spełniać. Ważna dla nas jest ich szczelność oraz funkcja dekoracyjna. Ale czy wiecie od kiedy w otworach okiennych są wykorzystywane takie okna, jakie mamy dziś? Albo jaką jeszcze funkcję mogą spełniać oprócz przepuszczania światła do domu? Mało kogo interesują ciekawostki o oknach oraz szybach, a naprawdę jest to temat warty uwagi.

Czy wiesz, że szkło ma około 5000 lat?

Szkło zostało wynalezione około 5000 lat temu, ale w tamtych czasach tworzone było bardzo przypadkowo. Ludzie w tamtych czasach nie wiedzieli do czego może nadawać się szkło i robili z niego ozdoby, które miały taki kolor i kształt jaki akurat wyszedł i nie przechodziło przez nie światło. Dopiero po dłuższym czasie zauważono, że można z niego robić taki kształt, jaki tylko się chce. W związku z tym zaczęły powstawać talerze ze szkła.

Czy wiesz, że zanim wynaleziono szklane szyby, budynki przeważnie nie miały wcale otworów okiennych? Głównym powodem było to, że nie było żadnego innego materiału, który dałoby się zastosować do chronienia mieszkania przed zimnem i deszczem. Dopiero około 100 roku naszej ery rozpoczęto produkcję szkła okiennego. Nie chodzi tutaj oczywiście o okna plastikowe lub okna drewniane, które znamy dzisiaj. Produkowane wtedy szkło nie było w 100% transparentne, ale nie było również ciemne. Dzięki temu do budynków mogło wpadać niewiele promieni słonecznych. Historia szyb okiennych w Polsce sięga na pewno XIII wieku, ale to także nie były takie okna jakie mamy w dzisiejszych czasach. Możemy powiedzieć, że pierwsze, podobne do naszych, szyby okienne zaczęto produkować w XIV wieku, ale masowo sprzedawane były dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Na początku były to tylko szyby wstawione w drewniane ramy. Okna plastikowe pojawiły się na rynku w latach 60 XX wieku, a w Polsce zobaczyć je można było częściej dopiero w latach 70 XX wieku.

Czy wiesz jakie są najciekawsze okna na świecie?

Prawdopodobnie każdy wie, że okna, które kupujemy do domu są całkowicie inne niż te, które są w kościołach. To właśnie tam zazwyczaj oglądamy barwne witraże, które są warte podziwiania. Głównie z tego powodu to one są najbardziej znanymi oknami na świecie. Nie ulega wątpliwości, że jednymi z najczęściej podziwianych są okna z witrażami w Sagrada Familia w Barcelonie. Jest to oczywiste, przecież okna w takim rozmiarze i barwie nie są powszechne. Kolejnym budynkiem z interesującymi oknami jest Kaplica Dziękczynienia w Dallas. Ten budynek posiada spiralę z okien, która robi wielkie wrażenie. Interesujące szyby bywają nie tylko w świątyniach. Idealnym tego przykładem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który jest niemal w całości przeszklony. Każde okno wygląda inaczej i dzięki temu wygląda trochę jak ekran telewizora. Jeżeli będziecie blisko Hilversum to koniecznie zobaczcie z bliska ten niezwykły budynek! Następnym przykładem ciekawego zastosowania okna jest chińskie Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. To właśnie tam ogromna szyba została zamontowana między chodnikiem, a akwarium, które ma aż 49 milionów litrów i pływają w nim morskie stworzenia!

Ciekawostki o nowoczesnych oknach

Zaczynamy już przyzwyczajać się do smart urządzeń w domu. Coraz częściej decydujemy się aby zdalnie kierować odkurzaczem, zapalać i gasić światło lub odsłaniać i zasłaniać żaluzje. Prawdopodobnie nie wiecie jednak, że na rynku pojawiły się już inteligentne okna. Na czym polega praca SmartWindow? Posiadając tego typu okno nie potrzebujemy tak naprawdę osobnego telewizora. To właśnie na szybie odpalamy film albo bajkę. Interesujące jest również to, że inteligentną szybę można połączyć z komputerem albo telefonem przy pomocy WiFi, Bluetooth, a nawet przez USB. Ekran telewizora w inteligentnej szybie jest na dotyk i na pewno zadziwia swoją funkcjonalnością.

Artykuł powstał we współpracy z producentem okien drewnianych z Krakowa

Related Posts