Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Okna z drewna czy z plastiku?

Jeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek nad wymianą okien, albo zacząłeś budowę domu i musisz wybrać jakie ramy okienne kupić, to ten tekst jest dla Ciebie. Na pewno wiesz, że w sklepach są różne modele okien. Segregujemy je ze względu na technikę montowania, otwierania i przeznaczenie, a także na materiał z jakiego są zrobione. Wyodrębniamy więc okna plastikowe i drewniane, które potem dzielą się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skupmy się jednak na tworzywie i sprawdźmy, który produkt jest dla Ciebie idealny.

Okna z drewna i z plastiku, do jakich wnętrz pasują?

Okna plastikowe są szeroko dostępne i ze względu na sposób wytwarzania zakupisz je tylko w standardowych wymiarach. Zazwyczaj są w kolorze białym, ale na rynku dostępne są farby i okleiny, które pozwalają na modyfikację wyglądu i dostosowanie ich do wnętrza. Okna z PCV będą więc świetne do stylu loftowego czy nowoczesnego.

Ramy drewniane cechują się naturalną formą. W zależności od efektu jaki zamierzasz otrzymać możesz wykorzystać najpopularniejsze drewno sosnowe albo zastanowić się nad bardziej prestiżowym świerkiem lub modrzewiem.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to wiedz, że świetnie pasują do rustykalnego stylu i współgrają z drewnianymi elementami budynku. Dodatkowo okna drewniane możesz zamówić w dowolnym kształcie i rozmiarze. W odróżnieniu od okien plastikowych są odpowiednie do dużych przeszkleń.

W Pruszkowie fachowcy od okien to Krakok.

O czym warto pamiętać wybierając okna plastikowe

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie, które okna wybrać to na pewno przykuje Twoją uwagę aspekt finansowy. Cena okien z PCV bez wątpienia jest korzystniejsza. Ramy są twarde i praktyczne, nie trzeba ich konserwować. Nie ulga wątpliwości, że okna są odporne na wilgoć i inne warunki pogodowe. Niestety w sytuacji użycia ram z tworzywa sztucznego, nie mamy możliwości ich naprawy. Jeżeli okna zniszczą się, konieczne będzie zastąpienie ich nowymi. Dodatkowo powinieneś wziąć pod uwagę, że potrafią one zmienić kształt z powodu zmian temperatury albo zmienić barwę w wyniku nadmiernego nasłonecznienia.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim doświadczona firma od okien to https://stolares.eu/index.php/okna/.

Jakie cechy okien drewnianych sprawiają, że są one dla Ciebie

Ponieważ znamy już zalety i wady plastiku to spójrzmy również na okna drewniane. Cechą charakterystyczną tych ram jest trwałość, są twarde, nie naprężają się i bardzo łatwo je naprawić. Drewno zdecydowanie lepiej niż PCV znosi różnicę temperatur i zapewnia lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane również nie są bez wad. Największą różnicą między nimi a plastikami jest to, że trzeba je konserwować. Drewniana rama minimum trzykrotnie w ciągu roku musi być czyszczona i zabezpieczana specjalną pastą do drewna. Raz w roku koniecznie trzeba sprawdzać stan lakieru i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Drewno za to, w przeciwieństwie do PCV nie ma w zwyczaju odkształcać i odbarwiać się. Weź pod uwagę, że jeżeli zajmiesz się materiałem jak należy i będziesz cyklicznie konserwować produkt, to okna starczą Ci nawet na kilkadziesiąt lat.

Przed podjęciem decyzji pomyśl czy wolisz wydać mniejszą kwotę, ale w niedalekiej przyszłości być gotowym na ponowną wymianę. Może jednak chcesz dołożyć 10-15% więcej i zainwestować w trwały i ekologiczny materiał. Równie ważny jest czas jaki poświęcisz na pielęgnację ram. Jeżeli przewidujesz, że nie znajdziesz chwili na regularne mycie i konserwację, może lepiej zainwestować w okna plastikowe i przyozdobić je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.

Related Posts