Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Olejki eteryczne – jakie są sposoby ich łączenia?

Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są lotnymi związkami, pozyskiwanymi z wielu fragmentów roślin (wszystko zależy od tego, jaka to roślina). Są one co roku bardziej rozpoznawalne i z tego względu jest ich na rynku już bardzo dużo. Dla dużej części z nas są naturalnym źródłem odporności i zdrowia (szczególnie dla naszych górnych dróg oddechowych) a także świetnie sprawdzają się w trakcie chwili relaksu (głównie dzięki właściwościom zapachowym). W taki sposób możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jakie zalety przyniesie nam mieszanie olejków eterycznych?

Jest dużo sposobów na łączenie olejków eterycznych ze sobą. Jaki efekt dzięki temu uzyskamy? Poza walorami zapachowymi, które możemy dobrać do siebie, jest jeszcze jeden plus – wzmocnienie działania aromaterapii. Taki efekt uzyskamy gdy połączymy między sobą oleje o bliźniaczych lub bardzo podobnych właściwościach. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki efekt nas interesuje i co jest dla nas najważniejsze. Najlepsze dobranie olejków do osobistych upodobań pozwoli nam czerpać garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też kupić zestawy olejków eterycznych.

W jaki sposób łączyć olejki eteryczne?

Zależy od tego, jaki efekt chcemy wydobyć z naszych olejków eterycznych na takim ich połączeniu powinniśmy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnorodnych olejków należy pamiętać o paru elementarnych zasadach, dzięki którym będziemy mogli skutecznie mieszać ze sobą różne warianty olejków:

 • Najlepiej będzie, gdy olejki będą łączone w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Na początku swojej przygody z olejkami eterycznymi nie dajmy się ponieść fantazji za bardzo – bezpieczniej będzie, jeśli rozpoczniemy od mniejszej ilości składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, żeby nabrać wprawy w adekwatnym ich mieszaniu.
 • Jeśli mamy potrzebę użyćolejków w zakresie leczniczym o tym, żeby dopasować je w taki sposób, by ich właściwości się nawzajem dopełniały.
 • W momencie gdy pragniemy uzyskać, bardziej trwały i różnorodny zapach pamiętajmy o łączeniu olejków w taki sposób, aby współgrały ze sobą pod względem trwałości – bardzo dobrze jest mieszać olejki o krótszym czasie utrzymywania z takimi, utrzymującymi się dłużej.

Najciekawsze sposoby łączenia olejków eterycznych

Dużo osóbkoncentruje się na tym, które olejki eteryczne perfekcyjnie do siebie pasują. Skupmy się, w związku z tym faktem na najpopularniejszych, rekomendowanych i działających połączeniach. Do tego grona zaliczamy:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Każde z wyżej pokazanych połączeń jest popularne oraz rekomendowane.Warto jest dobrać zapachy oraz wszystkie kompozycje do indywidualnych priorytetów. Daje nam to możliwość, poznać najwięcej satysfakcji oraz korzyści korzystania z olejków eterycznych. Pamiętajmy, iż ważna w momencie kupna i mieszania olejków jest nasza satysfakcja.

Related Posts