Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Pellet czy węgiel – na co postawić?

Przed tymdylematem staje masa użytkowników, opinie wahają się, a pośród odbiorców znajdują się entuzjaści zarówno pelletu, ekogroszku jak i tradycyjnego węgla. jaki czynnik powoduje że decyzja jest taka skomplikowana a zdania podzielone? Dzisiaj przedstawimy Ci plusy jak też wady wszystkich sposobów opału.

Pomoże Ci to zdecydować, jaka metoda opału będzie dla Ciebie najlepsza. Przedstawimy Ci także popularnych, godnych zaufania producentów oferujących wysokiej jakości surowce opałowe. Żeby dowiedzieć się więcej o metodach opału przeczytaj ten materiał.

Co jest bardziej opłacalne – węgiel czy pellet?

Do niedawna miażdżącą przewagę powyższej kwestii miał węgiel. Jako często stosowany środek opałowy przez długi czas wiódł prym i zyskał sobie wielu zwolenników. Jednakże w teraz popyt przechyla się na korzyść innych środków opału jak na przykład pellet. Po zwyżce cen za węgiel korzystanie z niego nie jest już tak korzystne cenowo, zwłaszcza iż jego wydajność tylko nieznacznie różni się od nowych metod.

Właśnie przez wzgląd na cenę pellet staje się coraz bardziej popularny. Ze względu na technologię jego pozyskiwania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mają możliwość zaproponować dobrą cenę. Pellet wytworzony jest trocin pozostałych po produkcji, są one sprasowane w końcowy produkt. Jest to mniej wymagający oraz tańszy sposób niż wydobywanie węgla drzewnego czy kamiennego a a do tego bardziej ekologiczny, ponieważ wykorzystuje się odpady. Tworzenie pelletu nie przyczynia się do wycinki lasów czy też eksploatowania naturalnych złóż tak jak w przypadku węgla.

Węgiel a pellet – wydajność

Węgiel bywa uznawany za najbardziej wydajną metodę opałową. Wydajność opałowa węgla może wynosić nawet 20 MJ/kg, ale wiele zależy od jego jakości. Zazwyczaj im droższy jest , tym lepszy węgiel dostajemy. W owej kwestii pellet niewiele jednakże odbiega od tradycyjnego  węgla. Doskonaląc technikę produkowania producenci Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator zdołali uzyskać wartość opałową porównywalną z węglem a przy tym pewniejszą, zawsze masz świadomość czego możesz oczekiwać od produktu, jaki kupujesz. 

Ile popiołu zostaje po spalaniu?

W ostatniej konkurencji bezwarunkowym zwycięzcą został pellet. Jest to znacząco czystszy oraz wygodniejszy sposób opału niż węgiel. Proporcja popiołu w wyniku spalania pelletu jest wyjątkowo niska i dochodzi do 1%, podczas gdy węgiel dobiegać może od 5 do 10 %. Powyższe liczby ukazują masę zanieczyszczeń, które produkuje węgiel. A przecież nie tylko o częstotliwość czyszczenia pieca chodzi. Ogrom pozostałości po spalaniu to też wpływ na atmosferę i czystość powietrza. Opalanie węglem znacznie dokłada się do zanieczyszczenia planety, na której, żyjemy. Nie istnieje żaden powód, żeby wybrać tę metodę palenia, nie tylko wymaga więcej pracy w trakcie regularnego użytkowania, ale też węgiel nie jest tak czysty i komfortowy w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po po zapoznaniu się z tym artykułem podjąłeś już decyzję, która forma ogrzewania jest dla ciebie lepsza, zapraszamy do zapoznania się z ofertą producentów opału, takich jak Olczyk, Dankros, Stelmet czy też Zator, których produkty możesz nabyć w http://peleton.net.pl/.

Related Posts