Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Podstawy budowy domu. Co to są wiązary dachowe? Co należy o nich wiedzieć?

Wedle powszechnej opinii dach składa się wyłącznie ze swojej zewnętrznej powierzchni, zwykle złożonej z dachówek lub paneli. Sprawa jest jednak nieco bardziej zawiła i obszerna. Dach nie jest bowiem tylko kilkoma dachówkami, a niezwykle rozbudowaną konstrukcją, składającą się z wielu elementów. Wśród nich są elementy znajdujące się wewnątrz, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Co to są wiązary dachowe?

Ale czym dokładnie są wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to swoistego rodzaju szkielet, który rozkłada masę dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy gwarancję, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie gdy dach ma dużą powierzchnię. 

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o których musimy pamiętać, kiedy samodzielnie wznosimy dom. Stanowi podparcie całej konstrukcji, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo wszystkim członkom twojej rodziny. Przy okazji jest to rozwiązanie bardzo tanie i dość opłacalne, zatem warto się na nie pokusić. 

Related Posts