Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Pompa ciepła – po co jest potrzebna?

Pompy ciepła są coraz to bardziej popularne. Ma na to wpływrozwój technologii i przystępna cena całej instalacji. Pamiętaj aby kupować produkty wysokiej jakości takie jak pompy ciepła pomorskie panasonic.

Pompy ciepła są jedną z nowszych technologii ogrzewania pomieszczeń. To również ekologiczne rozwiązanie. Pompa jest mało temperaturowym urządzeniem grzewczym, który pozyskuje energię która znajduje się w ziemi, powietrzu a także wodzie. Jej efektywność i ekonomiczne działanie uzależnia się od przemyślanego wyboru źródła ciepła.

Pompa ciepła – jak działa?

Działanie pompy ciepła opiera się na stałych przemianach fizycznych to znaczy sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu i skraplaniu, co umożliwia transport ciepła z miejsca, w którym jest pozyskany do odbiornika który jest położony powyżej. Można powiedzieć, że sposób jej działania przypomina działanie lodówki bądź klimatyzacji samochodowej. Wymiennik ciepła zazwyczaj posiada czynnik roboczy, który ulega odparowaniu, przy czym odbiera ciepło z dolnego źródła. Para, która została wcześniej wspomniana jest zasysana i sprężona, co podnosi jej temperaturę. W takiej postaci trafia do skraplacza, gdzie bardzo gorący i sprężony czynnik ulega rozprężeniu oraz odrazu się schładza oddając ciepło do wykorzystania. Pompa ciepła jest zasilana sprężarką wzbogaconą o silnik elektryczny.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła można rozróżnić na podstawie sposobu pozyskiwania oraz przekazywania energii.

  • solanka – ciepło w tym wypadku jest pozyskiwane z gruntu, z pomocą wymiennika który zawiera roztwór glikolu.

  • woda ciepło pobiera się z wody.
  • Parownik ogrzewa się wodą, z kolei skraplacz oddaje ciepło także do wody która zasila instalację centralnego ogrzewania.
  • powietrze/woda – w tym wypadku ciepło pozyskuje się z powietrza. Parownik ogrzewa się powietrzem, natomiast skraplacz oddaje ciepło do wodnej instalacji zasilającej centralne ogrzewanie.
  • powietrze/powietrze – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane za pomocą powietrza, natomiast ciepło ze skraplacza przekazywane jest do pomieszczeń przy pomocy wentylatora.
  • woda/powietrze – w tym wypadku ciepło pozyskuje się z wody, natomiast do pomieszczeń przekazywane jest za pomocą ciepłego nadmuchu.

Related Posts