Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Schody – wymiana stopni

Schody zazwyczaj pełnią ważną funkcję w mieszkaniach piętrowych. Stanowią coś w stylu łącznika między parterem, a piętrem. W wyniku częstego używania, finalnie czeka je nieunikniony los. Z biegiem czasu stają się coraz bardziej kruche. Tozupełnie normalne. Nie mniej jednak, porządnie wykonane schody mogą się sprawdzać latami. Zużyciu podlega głównie warstwa użytkowa. Tą w razie potrzeby można odświeżyć. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscach? Wszędzie pojawiają się identyczne pytania. Spieszymy z odpowiedzią!

Co zrobić ze starymi schodami? 

Każdy dąży do tego by mieć piękny, wypielęgnowany dom. Niestety wysłużone schody nie wyglądają estetycznie. W związku z tym, kiedy widać po nich objawy wysłużenia warto pomyśleć o ich odświeżeniu.

Zdarza się, że schody nie nadają się do odświeżenia. Spróchniałe panele czy zgromadzona woda powodują, że drewno bardzo szybko niszczeje. W tego typu przypadkach ratunkiem jest doszczętne rozmontowanie zużytych stopni. Pozbycie się bezużytecznych desek daje okazję do zdefiniowania przestrzeni schodowej od nowa. Wystarczy wyczyścić warstwę podstawową i można startować

Jeśli drewno są w przyzwoitej(ym) kondycji można popracować nad ich renowacją. Z użyciem odpowiednich narzędzi i środków czyszczących można zdziałać wiele. W przypadku wszelkich prac – czy to związanych z wymianą stopni czy ich odświeżaniem najważniejszy jest pomysł. Fantazja potrafi wymyślać oryginalne wizje. Nie tylko dobrze się one wyglądają, ale również są użyteczne.

Wymiana stopni – istotne kwestie

Wymiana stopni schodowych być wspaniałą zabawą. Aranżacja to zdecydowanie najlepszy(a) element tego procesu. Sama wymiana nie jest bardzo trudna. Trzeba jednak pamiętać o pewnych elementarnych zasadach. Jeśli planujemy dokonać transformację(i) schodów warto zrobić to właściwie. Startuje od przygotowań i odnotowania wszelkich istotnych aspektów.

Ważne są wymiary schodów. Powinny mieć odpowiednio zbalansowaną wysokość i szerokość. Dobrą(ym) praktyką jest dostosowanie ich do wzrostu mieszkańców domu. Wyższe osoby wymagają szerszych stopni.

Trzeba też wziąć pod uwagę z jakiego tworzywa zbudowana jest baza. Fachowcy są zdania, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej użyteczne. Można je modyfikować wedle indywidualnych gustów.

Schody bez dwóch zdań powinny być bezpiecznie. W związku z tym konieczny(a) jest montaż poręczy. Zabezpieczają one przed upadkiem. Bywa, że dzieci lub seniorzy mają problemy w korzystaniu ze schodów. Poza barierami warto zatem pomyśleć o wstawieniu dywaników bądź mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy mało.

Czego potrzeba do wymiany stopni?

Gdy zapadnie o wymianie stopni i o tym jak będą w przyszłości prezentować się schody, czas na zgromadzenie przydatnych materiałów.

Czynność tą rozpoczyna się od wyboru typu obicia schodów. W sklepach jest szeroki wybór materiałów. Trzeba wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.

Lubianym wyborem jest drewno. Dobrze oczyszczone i przygotowane wygląda naprawdę elegancko. Jeśli jest właściwie zaimpregnowane może służyć przez długi czas. Trzeba zaznaczyć, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w pełni jednolite. Będzie to rzutować na ogólny wygląd schodów. Jest to kwestia gustu właściciela.

Jeśli chcemy uzyskać efekt jednolitości, wtedy warto zainwestować w panele. Są to elementy, które z powodzeniem można dopasowywać do wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) wystroju. Potencjalne ubytki, które pokażą się na panelach stosunkowo łatwo naprawić. Często wystarcza wymiana jednej części, aby doprowadzić schody do ładu. Ponadto panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie potrzebują też impregnacji.

Oprócz tego, do instalacji potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest konieczna, warto ją praktykować. Czas zainwestowany na tą aktywność się opłaci – schody dłużej będą wyglądać efektownie.

Decydując o rodzaju pokrycia schodów, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą regionalnych producentów. Nierzadko można spotkać drewno w korzystnej cenie. Takie, rzemieślniczo cięte drewno fantastycznie dekoruje schody. Elbląg jest tutaj ciekawym przypadkiem. Lokalne tartaki znane są ze swojej solidności. Tamtejsze drewno charakteryzuje się wytrzymałością i pięknym leśnym zapachem.  

Related Posts