Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Skuteczna ochrona przed dzikami – na co postawić?

Dziki znane są ze swoich wielkich gabarytów i siły. Mimo, że ich naturalne otoczenie stanowią lasy, niejednokrotnie można je spotkać w okolicach miejsc zamieszkanych przez człowieka. Trzeba na nie uważać, gdyż mogą być niszczycielskie dla naszych upraw.

Dziki plądrujące sady i ogrody to zjawisko całkiem często spotykane. W poszukiwaniu pokarmu wparowują na działki siejąc spustoszenie. W zasadzie jedynie ogrodzenia betonowe efektywnie je powstrzymują.

Co można zrobić aby ochronić swój dobytek przed żywiołem jakim są dziki? Oto parę rozwiązań.

Dzik? Głową muru nie przebije

Za najlepszy sposób zabezpieczenia swojej(go) terenu uznaje się ustawienie należytych urządzeń barierowych. Można spotkać wiele rodzajów barier. Żeby skutecznie postawić się dzikom ogrodzenie musi być mocne.

Dlatego, powszechnie w obszarach obficie zalesionych stosuje się ogrodzenia betonowe. Ich odporność sprawia, że groźne zwierze nie jest w stanie ich sforsować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie sobie poradzić, o tyle ogrodzenia betonowe skutecznie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych gospodarstwach spotkać można też ogrodzenia elektryczne. Napięcie elektryczne pozwala odstraszyć dzika i daje gospodarzowi spokojny sen. Ale stosowanie tego rodzaju barier uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swojej własności nie chodzi przecież o to by uśmiercić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem wydają się ogrodzenia betonowe.

Kto spotyka dzika, ten na drzewo szybko zmyka

Przy spotkaniu z dzikiem podstawową zasadą jest zachowanie spokoju. Niewątpliwie nie jest to proste zadanie, ale utrzymanie strachu w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez szwanku.

Trzeba unikać gwałtownych ruchów i podnoszenia głosu. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z odległości – często dziki same decydują się opuścić dany obszar. Huki mogą być pomocne w odstraszaniu zwierzęcia.

Dziki w okolicy? Nie kuś losu

Kiedy mieszkamy obszary, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) profilaktyka pozwoli nam w przyszłości uniknąć ewentualnych strat.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać jedzenia na zewnątrz. Zapachy mogą przyciągać dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo sprawnie potrafią sobie radzić z różnymi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są mury. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tym przypadku najbardziej akuratne. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto skonsultować się z fachowcem. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni rodzaj ogrodzenia, ale również je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają wytrzymałość, która pozwala im trwać latami.

Related Posts