Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Taras drewniany – na co zwrócić uwagę

Drewniany taras w Gdańsku może stanowić wyśmienite uzupełnienie domu. Gustownie wykończony może służyć latami. Jest to idealne miejsce do spędzania czasu w ciepłe dni. Można na nim organizować grille i przyjęcia na wolnej przestrzeni. Może to być też miejsce dedykowane relaksu(owi). Miękki fotel, lektura i przyroda stanowią połączenie, które lubi niemal każdy. Przed tym jednak należy włożyć nieco pracy w przygotowanie tej przestrzeni. Jak to zrobić? Z jakich materiałów korzystać budując taras drewniany?

Potencjalne korzyści i utrapienia płynące z posiadania drewnianego tarasu

Taras drewniany praktycznie zawsze dodaje uroku naszym domom. bywa, że w sezonie wiosenno-letnim zmienia się on w centrum życia towarzyskiego. Wygodna(e) nawierzchnia, przestrzenność sprawiają, że jest to miejsce uszyte(ym) do łapania(e) promieni słonecznych.

Trzeba mieć na uwadze, że równie istotne jest odpowiednie utrzymanie taras(u) drewniany(ego). Taki projekt oprócz plusów posiada również wady. Warto je rozważyć.

Zacznijmy od zalet. Poza tym, że taki taras estetycznie wygląda, dysponuje on inne warte zauważenia cechy. Przede wszystkim jest on stosunkowo łatwy w montażu. Możliwe jest użyć(cie) do jego budowy duże(ych) elementy(ów) drewna. Sprawia to, że może to być rzeczywiście szybki proces. Co więcej drewno trzyma odpowiednią(e) ciepło. Nie jest zbyt gorące w lecie, ani za zimne w chłodniejsze dni. Jeśli w domostwie są małe dzieci, to ważną funkcją jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Minimalizuje tym samym ryzyko wystąpienia bólu u malucha.

Natomiast głównym zarzutem do tarasów drewnianych jest konieczność ich konserwacji. Co pewien czas właściciel powinien zabezpieczać drewno. Jest to materiał, który(e) potrzebuje środków grzybobójczych i utrzymujących je w przyzwoitym(ej) stanie. Oprócz tego drewno jest materiałem o najniższej wytrzymałości jak na taras. Promienie słoneczne mogą powodować, że deski łapią przebarwienia. Utrzymanie go w czystości też wymaga czasu. Jeśli taras ma służyć przez długi czas należy go zadaszyć. Pozwoli to ochronić go przed zjawiskami atmosferycznymi. Są to jednak dodatkowe koszty, często niemałe.

Na czym się skupić budując taras drewniany

Żeby taras cieszył oko jak najdłużej, warto mieć na uwadze kilku ważnych zasad. Deski tarasowe muszą być ułożone pod należytym kątem. Trzeba je również uszczelnić. Ciecz, która może ewentualnie zbierać się między deskami jest zabójcza dla tarasów.

Najistotniejszy jest dobór odpowiedniej jakości drewna – trwałego i zdrowego. Eksperci polecają materiał z  dębu. Cechuje je długowieczność, estetyka i rozsądna cena.

Zanim zabierzemy się za budowę tarasu trzeba przygotować drewno. Deski należy równo podzielić i oszlifować. Początkowa doza środka impregnującego musi być założona przed startem prac. Potem już po budowie drewno trzeba konserwować minimum raz w roku.

Znaczenie na żywotność tarasu drewnianego mają fundamenty. Podstawy, na których będzie opierał się taras muszą być dokładnie oddzielone od fundamentów domu. W innym przypadku może zostać zerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą aktywność powierzyć specjaliście, gdyż jest to bardzo delikatny temat. 

Jakich błędów nie powtarzać w trakcie budowy tarasu drewnianego

Źle wykonany taras ściąga na właściciela dodatkowe wydatki i zmartwienia. Warto przed decyzją poznać zagadnienie. Da to szansę wyciągnąć wnioski z błędów innych. 

Należy zatem przykładać dużą uwagę na zespół odprowadzający wodę. Inaczej mówiąc trzeba zadbać o odpowiednie(y) spad w kierunku domu. Upewnij się też czy deski są należycie uszczelnione – tak aby nie wpadała między nie woda. Taras drewniany zawsze musi być dopasowany do stopnia nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, taras szybciej ulegnie defektom. Planując taras weźmy pod uwagę nasze i domowników zwyczaje. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z ewentualnymi poprawkami.

Jeśli nie ufamy naszych(m) zdolności(om) warto zamówić fachowców. Dla specjalistów budowa tarasu to szybka i łatwa praca. Ty dzięki temu zyskujesz pewność, że wszystko będzie jak należy.

Related Posts