Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Toalety i łazienki ogólnodostępne – przepisy a także dobre praktyki

Kryteria jakie ma obowiązek spełniać dowolna toaleta publiczna

 Obecnie w każdym miejscu publicznym musi znajdować się odosobniona toaleta, z dostępem do ciepłej wody, środków czystości oraz suszarki do rąk. Te restrykcje narzucone są prawnie. Masę ludzi wciąż opornie używa toalet, ponieważ miejsca te przywodzą skojarzenia z brudem, brakiem higieny czy ogólnym porządkiem pozostawiającym wiele do życzenia. Obecne przepisy prawne oraz względy sanitarno-higieniczne nie pozwalają na taką sytuację. Toalety publiczne są cykliczne sprzątane oraz utrzymywane w nienagannym stanie.

Może się jednak zdarzyć tak, że toaleta w miejscu publicznym jest niedostosowana do grupy docelowej. Zazwyczaj kwestią problematyczna jest też nieduża powierzchnia, którą zajmuje, co zazwyczaj rodzi problem związany z poruszaniem się po tak wykonanej łazience – zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami. Inaczej będzie projektowało się toalety dla szkół i innych placówek edukacyjnych, a w inny sposób dla klinik a także galerii usługowo-handlowych. Istotne, by w trakcie projektowania tego miejsca przyjrzeć się potrzebom przyszłej grupy docelowej.

W punktach gastronomicznych, handlowych , edukacyjnych a także w placówkach medycznych powinna znaleźć się toaleta publiczna, która musi być zgodna z wymogami dotyczącymi higieny, wygody, bezpieczeństwa i prywatności użytkowania oraz posiadać odpowiednie urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to niewątpliwie nie tylko toalety, ale również miejsce, gdzie można wziąć prysznic. Tego rodzaju urządzenia spotykane jest między innymi na stacjach benzynowych w okolicy tras regularnie używanych przez kierowców pojazdów ciężarowych, a także na campingach oraz polach namiotowych. Wyposażenie łazienek oraz urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego typu również powinno cechować się trwałością, solidnością oraz odpornością na awarie.

Niezbędne urządzenia sanitarne do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to szeroki wybór produktów przeznaczonych do zaopatrzenia toalet ogólnodostępnych. Dla oszczędności miejsca oraz rozplanowania przestronnej toalety publicznej, niezbędne będą akcesoria do toalet, które umożliwią zachować ład i prządek, bez wprowadzania nieładu. Wyposażenie toalet ogólnodostępnych wiąże się z aranżacją miejsca oraz powierzchni w nich, toteż znajdują się tutaj między innymi stanowiska do przewijania niemowląt, dozowniki do dezynfekcji, dozowniki nakładek na muszle sedesowe, zasobniki na foliowe woreczki a także pojemniki na torebki sanitarne. Urządzenia sanitarne gwarantują zorganizowaną powierzchnię łazienki oraz łatwe utrzymanie jej w higienicznej czystości.

Nieodłącznym komponentem każdej łazienki publicznej są dozowniki do dezynfekcji. Powinno się zadbać, żeby akcesoria do łazienek publicznych oraz urządzenia sanitarne wyprodukowane były przez cenionych producentów, iż będziemy mieć wówczas pewność, że są one najlepszej klasy. Czasami tańsze zaopatrzenie łazienki jest tylko umowne, ponieważ zakup u nieznanego producenta okazuje się nietrafiony a urządzenia sanitarne tandetne, przez co w krótkim czasie niezbędna będzie ich wymiana na nowe.

Normą jest, że działają osobne toalety publiczne dla pań i panów. W damskich toaletach publicznychmontowane są miski WC, natomiast w toaletach dla panów także pisuary. 

Przy montażu pisuarów w sanitariatach należy koniecznie wziąć pod uwagę odstęp pomiędzy nimi, chodzi o to, aby możliwe było komfortowe korzystanie z nich. W momencie, kiedy w toalecie znajdują się dwa lub większa ilość pisuarów, zaleca się, aby przynajmniej jeden z nich został zamontowany na takiej wysokości, tak aby także dziecko miało z niego skorzystać. Jeżeli chodzi o miski WC należy zamontować je w kabinach na tyle dużych, by dawały swobodę ruchów. Dobrym rozwiązaniem są także specjalne wieszaczki łazienkowe, które dają możliwość na wygodne odwieszenie ubrania wierzchniego. 

Utrapieniem kobiecych toalet stały się nieustanne kolejki. Najłatwiejszym rozwiązaniem kwestii wydłużonych kolejek do toalet dla kobiet jest montaż zwiększonej liczby kabin sanitarnych w toaletach dla pań. Związane jest to niewątpliwie z koniecznością przeznaczenia większej ilości miejsca na toaletę dla kobiet, co należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania.

Related Posts