W jaki sposób dobrać końcówkę do sznurka?

Sznurek to coś, co znajdziemy najczęściej w naszych ubraniach, w bluzach, sukienkach, spódnicach, spodniach, spodenkach i oczywiście w butach. Ale czy używając sznurka kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jak jest on zakończony a także i dlaczego?

Dlaczego stosuje się końcówki do sznurka?

Głównie z uwagi na wygodę tego rozwiązania. Nie chcielibyśmy przecież, aby w często zakładanej spódnicy, trzeba było co rusz szukać zakończenia sznurka, żeby móc ją ubrać. Albo wkładanie przez dziurkę w bucie sznurówek, które nie mają twardej końcówki. Zastosowanie końcówek do sznurka ma dwie główne zalety: zapobiega niszczeniu się sznurka a także polepsza komfort noszenia ubrań lub akcesoriów, stanowi również fajny dodatek dekoracyjny
.

Rodzaje końcówek

Nie nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, lecz końcówki do sznurka, są podzielone nie tylko ze względu na materiał lecz także na zastosowanie. Dużo jest zależne od tego, gdzie będą używane, ponieważ, jak wspomniano powyżej, można je spotkać w wielu częściach składowych naszych ubrań – w butach, plecakach, spodniach albo kurtkach. Końcówkówki zazwyczaj są metalowe albo plastikowe.

Od czego zależy dopasowanie końcówki do sznurka?

Dobranie końcówki do sznurka zależy przede wszystkim od tego, gdzie zostanie on zastosowany. Są one metalowe albo plastikowe wobec tego podział jest dość prosty:

  • końcówki do sznurka wykonane z plastiku wykorzystuje się częściej w przedmiotach dla dzieci – przede wszystkim z uwagi na możliwość ewentualnego pogryzienia, ale też przez to, że plastik jest bardziej miękki niż metal, co redukuje zagrożenie, w przypadku ewentualnego uderzenia, np. po zamachnięciu się plecakiem.
  • metalowe końcówki są częściej wykorzystywane w ubraniach męskich oraz damskich, szczególnie w tych bardziej eleganckich. Wyglądają ładniej i mogą stanowić element ozdobny dla całego stroju.