Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Wieńce i wiązanki na pogrzeb – w jaki sposób są tworzone? Dlaczego tyle kosztują?

Wybór właściwych kwiatów na wiązankę lub wieniec

Są w życiu każdego z nas takie momenty, gdy słowa nie potrafią wyrazić tego co odczuwamy. Jedną z takich okazji jest pogrzeb bliskiej osoby. Wieńce są wówczas pięknym sposobem, aby pokazać swoje emocje. Oddają ubolewanie i wspomnienie po ludziach, którzy odeszli. 

Wyjątkowo istotną kwestią jest wybór właściwych kwiatów na pochówek. O wyborze kompozycji na grób czy na ceremonię pogrzebową decyduje wiele elementów takich jak relacja, jaką się obdarowywało zmarłego, zasobność portfela a także nasze własne preferencje. W trakcie zamawiania kompozycji na grób niezwykle ważne są szczegółowe i dokładne ustalenia, ażeby florysta był w stanie zrealizować dokładnie taką pracę, jaką się od niego oczekuje, szczególnie, że takie wyroby funeralne nie są najtańsze. 

W Polsce przyjęło się, że na ceremonię pogrzebową przynoszone są kwiaty żywe. Chociaż w wielu kwiaciarniach nie brak wiązanek pogrzebowych oraz wieńców pogrzebowych wykonanych ze sztucznych kwiatów, które nierzadko wyglądają tak samo dobrze, co żywe egzemplarze, ich zamawianie nie jest zalecane. Nie ma precyzyjnie ustalonych zasad, które wskazują, czy osoba uczestnicząca w pochówku powinna zanieść bukiet, wieniec pogrzebowy a może jednak wiązankę pogrzebową. Warto jednak samodzielnie rozważyć tę kwestię oraz wybrać takie rozwiązanie, które będzie uwzględniało stopień więzi z nieboszczykiem. Najbliżsi krewni oraz przyjaciele kupują największe wieńce pogrzebowe, natomiast dalsi koledzy powinni zdecydować się na nieduże, skromne wiązanki pogrzebowe.

Popularnymi pogrzebowymi kwiatami stały się kalie toteż właśnie one zostają najczęściej wykorzystywane na kompozycje pogrzebowe, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy robieniu kompozycji na grób wybrać inne gatunki kwiatów. Nie ma tu znaczenia czy będą to chryzantemy, goździki, róże czy inne gatunki. Wybór kwiatów powinien zależeć od upodobań bliskich, podobnie jak wybór koloru wstęg żałobnych. Kalkulując koszt kompozycji pogrzebowych, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Liczy się usytuowanie kwiaciarni – te w sporych miejscowościach są zazwyczaj droższe, identycznie jak te znajdujące się blisko cmentarzy. Ważny jest również prestiż konkretnego zakładu florystycznego.

Na cenę bukietu wpływa przede wszystkim rodzaj kwiatów, ich ilość oraz dostępność. Im bardziej pospolita roślina, tym niższy jej koszt. Gerbery, goździki, złocienie, drobne różyczki – zapewniają nam spore oszczędności. Na koszt ma również wpływ to czy wiązankę pogrzebową odbierzemy sami czy ma być doręczona na pogrzeb. Kwiaciarnie w Szczecinie dają wybór swoim klientom. 

Czy jest różnica między wieńcem pogrzebowym a wiązanką pogrzebową?

Do najbardziej popularnych kompozycji na grób zalicza się wieńce oraz wiązanki, które odróżniają się sposobem rozmieszczenia kwiatów, rozmiarem a także kosztem.

Przyjęte jest, że najbliżsi krewni decydują się na imponujących rozmiarów wieńce pogrzebowe. Kompozycja ta wyróżnia się kształtem. Rośliny układa się tutaj zazwyczaj na planie koła lub łezki, umieszczając je na specjalnym podkładzie roślinnym. Wieniec jest dość twardy i wytrzymały, rośliny będą tutaj poukładane w niezmienną kompozycję, uzupełnione zielonymi wstawkami oraz zwieńczone wstęgą ze wyrazami pożegnania. Wieńce pogrzebowe zazwyczaj są dość okazałe, do ich wykonania wykorzystuje się różne rodzaje roślin. W sumie wykorzystuje się tutaj aż parędziesiąt sztuk kwiatów. Stąd również bierze się cena takiej formy. Zależnie od wielkości jest w stanie ona kosztować parędziesiąt, a niekiedy kilkaset złotych. Decydując się na mniejszy wieniec pogrzebowy, jesteśmy w stanie nieco zaoszczędzić.

Odmiennym rodzajem kompozycji składanych na grobach będą wiązanki pogrzebowe. To nieco drobniejsze kompozycje, które są jednocześnie znacznie tańsze aniżeli klasyczne wieńce. Do ich stworzenia wykorzystuje się bardzo często kilkanaście sztuk kwiatów, co samoczynnie zniża cenę. Wiązanki pogrzebowe mogą być małe, średnie lub bardzo duże a to zdecydowanie rzutuje na ich cenę. Ceny wiązanek mogą zaczynać się już od 40 złotych. Szczecin, tak jak i znaczna część miast w Polsce umożliwia dość duży wybór kompozycji na grób zrobionych z różnorodnych roślin, dowolnej wielkości oraz przystosowanych do zasobności zamawiających. Niezależnie od tego, jakie kompozycje zamówimy, pamiętajmy, że są one tylko symbolem. Czy to olbrzymi wieniec, czy skromniejsza wiązanka lub jedna róża – wszystkie formy sprawdzą się tak samo dobrze. Tym, co naprawdę jest ważne, jest nasza pamięć oraz znak, który wykonywany jest w kierunku zmarłego oraz jego bliskich.

Related Posts