Wielofunkcyjne

funkcjonalne i przytulne domy

Właściwa segregacja odpadów ma ogromne znaczenie dla Gdańska?

Postępujące skażenie kuli ziemskiej jest bezdyskusyjnym faktem. Ogromne ilości odpadów powstające codziennie niszczą środowisko naturalne, tak ważne dla różnych gatunków zwierząt, ale również dla człowieka. Jeśli w porę coś z tym nie zrobimy, czeka nas ekologiczna klęska. Dlatego zmiany powinniśmy zacząć działać od własnego domu. Pierwszym ruchem powinno być wprowadzenie sortowania odpadów. Warto rozdzielać odpady od surowców. Część odpadów, jeśli zostanie wyrzucona do odpowiedniego kosza, może być ponownie wykorzystana. Segregacja odpadów ma wiele zalet. Przyczynia się do zminimalizowania zanieczyszczenia, a także emisji gazów cieplarnianych, i odpadów przemysłowych. Z tego powodu warto przeznaczyć trochę czasu, aby zorientować się jak robić to dobrze. Czy sortowanie śmieci jest trudne?

Czy opłaca się segregować śmieci?

Jeszcze niedawno mało kto sortował odpady. Wszystkie odpady wyrzucane były do jednego kosza, a później wywożone na wysypisko, gdzie zalegały długie lata. Przyszedł czas, kiedy trzeba coś z tym problemem zrobić – wszak góry śmieci na wysypiskach nie maleją, a wciąż się powiększają. Można powiedzieć, że sortowanie śmieci daje im drugie życie. Dobrze posortowane śmieci warto przekształcić na nowe rzeczy, co ma duże znaczenie dla skażonej planety. Następną bezdyskusyjną korzyścią segregacji jest również zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery, oraz duże oszczędności na energii. Konsekwentne przetwarzanie odpadów oznacza zredukowane ich wykorzystywanie, co również ma pozytywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Należy pamiętać także o przyszłych pokoleniach – chociażby dla nich opłaca się tę planetę czystą z niewielką ilością szkodliwych odpadów.

Co trzeba wiedzieć o sortowaniu śmieci?

Od jakiegoś czasu segregacja śmieci w Polsce jest obowiązkowa. Jednakże żeby miała ona sens i była efektywna trzeba robić to właściwie. Kraje Unii Europejskiej zarządziły segregację śmieci kilka lat temu. Jedne robią to starannie, inne muszą bardziej się do tego przyłożyć. Takim przykładem dla pozostałych mogą być Niemcy i Szwecja, gdzie do recyclingu trafia ponad 70 % śmieci. Dla zestawienia w naszym kraju wynik ten wynosi tylko 30 %. Dlatego warto nauczyć się jak robić to prawidłowo. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że szklane butelki można wrzucać do kosza na szkło, ale nie ma potrzeby ich wcześniejszego mycia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do pojemników na papier nie wolno wyrzucać otłuszczonego papieru, czy zabrudzonych ręczników papierowych. Przed wrzuceniem puszek lub butelek trzeba wcześniej je zmiażdżyć, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Większość opakowań posiada informację z czego zostały wyprodukowane i do którego pojemnika je wyrzucić. Przykładem jest tutaj np. karton po mleku, który dużo osób wyrzuca do pojemnika na papier, w czasie gdy powinien być on umieszczony w plastikach. Wywóz śmieci w Gdańsku odbywa się regularnie – najczęściej raz w tygodniu, czasami częściej zależnie od potrzeb.

Groźne odpady – co to takiego i gdzie trzeba je wyrzucać?

Sortując odpady musimy je rozdzielać pomiędzy pojemniki na: szkło, papier, bio, tworzywa sztuczne, zmieszane. Żaden z tych koszy nie nadaje się na odpady niebezpieczne. Co wlicza się do śmieci szkodliwych? Nie każdy jest świadomy tego jak często ma do czynienia ze śmieciami niebezpiecznymi jak np.: akumulatory i baterie, różnego typu sprzęty elektroniczne oraz elektryczne, opakowania po farbach, oleje, czy leki i odpady medyczne. W przypadku sprzętu elektronicznego należy oddać go do odpowiednich punktów zbierających elektrośmieci. Zlokalizowane są one w każdym większym mieście np. w Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie. Czasami wybrane miasta organizują nieodpłatny odbiór od mieszkańców bezpłatnie. W przypadku baterii trzeba wyrzucić je do odpowiedniego kosza, które ustawiane są w większych sklepach. A co z przeterminowanymi lekami? Warto pamiętać, że niektóre substancje będące w lekach mogą być szkodliwe dla środowiska, z tego powodu nie można ich wyrzucać do koszy z odpadami zmieszanymi. Najprościej jest je zanieść do apteki, gdzie znajdują się odpowiednie kosze, ewentualnie przekazać farmaceucie. Niebezpiecznym odpadem są również odpady medyczne takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki itp. W domach produkowane są one w niewielkiej skali, i trzeba je dostarczyć do punktu selektywnego gromadzenia odpadów. Oczywiście sytuacja inaczej wygląda w przypadku szpitali czy przychodni, gdzie takich śmieci powstaje dużo więcej. Wtedy wywóz śmieci może być dokonywany przez specjalną firmę. 

Related Posts